Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Bankroty firiem v Holandsku nárast 16,5% | Ekonomika Holandska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Bankroty firiem v Holandsku | 1. polrok 2013 s nárastom až +16,5%

Holandský štatistický úrad Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) informoval o rekordnej miere bankrotov firiem v Holandsku pre 1. polrok 2013. Celkovo išlo do konkurzu 4’367 firiem, čo predstavuje oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka nárast bankrotov firiem v Holandsku až +16,5% (1. polrok 2012 to bolo 3’750 a 1. polrok 2011 3’005). V júni 2013 išlo po mesačnom historickom maxime v máji 2013 so 798 bankrotmi do konkurzu 672 firiem.

Holandsko: vývoj bankrotov firiem a inštitúcií (okrem jednoosobových firiem)

Bankroty firiem v Holandsku - vývoj

Vývoj mesačných bankrotov firiem v Holandsku (okrem jednoosobových firiem) od januára 1993 do júna 2013. V júni 2013 predstavoval počet firiem v bankrote celkový objem 672.

Pri jednotlivých firmách išlo v prvom polroku 2013 do bankrotu 4’983 firiem (+14.5% k rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka). Štyri z desiatich bankrotov boli zo sektoru výstavby resp. obchodu. To v Holandsku v podstate zodpovedá problematickým oblastiam po prasknutí realitnej bubliny a následnému drastickému prepadu pri maloobchodných obratoch a pri predajoch áut.

Aj Holandsko je na jasnej ceste krajín južnej periférie a čoskoro bude z PIGS FNPIGS. Recesia, prasknutá realitná bublina, kolaps v stavebníctve a výrazný pokles spotreby, to všetko stojí za rozširovaním „úspechu“ Holandska v eurozóne ako zóne „hospodárskeho úspechu“. 🙂

Reálne je eurozóna však len zónou hospodárskeho úpadku!

Zdroj dát:
1. http://www.cbs.nl/en-GB/menu/themas/bedrijven/publicaties/artikelen/archief/2013/2013-046-pb.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.