Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Celkový objem úverov Nemecka Q4 2014 s nárastom +3,9 %
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Celkový objem úverov Nemecka I Q4 2014 nárast +3,9 %

Nemecká spolková banka informovala, že celkový objem úverov Nemecka pre súkromný sektor sa po dlhšej dobe zreteľnejšie v Q4 2014 vytiahol. V porovnaní s rovnakým kvartálom predošlého roka stúpol o +3,9 % na 1225,243 miliárd eur.

Celkový objem úverov Nemecka pre domácnosti a firmy v percentách

Celkový objem úverov Nemecka feb2015Graf: Celkový objem úverov Nemecka pre súkromný sektor v percentách.

Hore uvedený graf poukazuje na to, ako sa vyvíjal celkový objem úverov pre nemecké domácnosti a firmy v percentách k minuloročnému štvrťroku od Q1 1970 do Q4 2014. V Q4 2014 stúpol celkový objem úverov Nemecka pre súkromný sektor v porovnaní s minuloročným štvrťrokom o +3,9 %, a to v rozsahu 1225,243 miliárd eur. Prvý raz opäť miera rastu hodná zmienky a s tým možno aj relevantný výkričník!

Počas dobrých 11 rokov zotrval celkový objem úverov Nemecka takmer na rovnakej úrovni, no teraz sa ukazuje prvý skok smerom nahor.

Dovtedy Querschuesse argumentovalo, že v Nemecku nehrozí cenová bublina na trhu s nehnuteľnosťami. Samotná stavebná činnosť, ešte vždy chápaná v Nemecku ako celoštátna, je pod dlhodobým priemerom a zrýchlenie je otázkou rokov. Síce prudko narástli práve ceny nehnuteľností v top lokalitách veľkých miest, ale primárne k tomuto nárastu nedošlo v dôsledku hypotekárneho rastu. Ceny nehnuteľností na nemeckom trhu tlačí hore hlavne výrazný dopyt a nedostatok bytov. Zdá sa, že sa to môže zmeniť. Draghiho náklonnosť pre nízke úrokové sadzby sa nemíňa jeho účinku s oneskorením, nie je ďalej vylúčené, že by mohlo dôjsť k vytvoreniu úverovo riadenej bubliny.

Objem hypotekárnych úverov v Nemecku v miliardách eur

Objem hypoték pre nemecký privátny sektor feb2015Graf: Objem hypotekárnych úverov Nemecka pre privátny sektor v miliardách eur.

V hore uvedenom grafe môžeme vidieť, ako sa pohyboval objem celkových hypotekárnych úverov v Nemecku poskytnutých pre privátny sektor v miliardách eur od Q1 1970 do Q4 2014. Po vonkajšom leme krivky by sa mal zobrazovať aj nárast smerom nahor.

Index cien nehnuteľností ako spoľahlivý ukazovateľ situácie na nemeckom realitnom trhu

Nájsť spoľahlivý indikátor pre ceny nehnuteľností v Nemecku vôbec v dlhšom horizonte je ťažké, nakoľko Nemecko je v tomto smere panenskou pôdou.

Avšak z výskumu vdp GmbH bol zverejnený index cien nehnuteľností, a to z poverenia združenia nemeckých záručných bánk (VDP), ktorý sa vypočíta na báze komplexných údajov získaných z transakcií zúčastnených finančných inštitúcií. Ten by mohol byť celkom spoľahlivým ukazovateľom.

Index cien nehnuteľností v Nemecku feb2015Graf: Vývoj indexu cien rezidenčných nehnuteľností 2003=100 v Nemecku.

Ako sa pohyboval vdp-index cien rezidenčných nehnuteľností od Q1 2003 môžeme vidieť v hore uvedenom grafe. V Q4 2014 stúpli ceny rezidencií oproti rovnakému kvartálu minulého roka o +5,8 % na 124,3 indexových bodov. Od roku 2003 sa zvýšili ceny rezidenčných nehnuteľností v Nemecku o +24,3 %.

Finančná politika Draghiho prehrieva ceny aktív v Nemecku. Tí, ktorí profitujú z tejto peňažnej politiky sú samotní vlastníci nehnuteľností, top 10 % domácností. Zatiaľ čo drobný sporiteľ a k tomu konzervatívny je masívne ošklbaný …

Celkový objem úverov Nemecka v dôsledku jeho trvajúceho nárastu môže celú situáciu ešte celkom zaujímavo ovplyvniť, opatrnosť je teda v každom prípade na mieste!

Zdroje dát:
1.http://www.bundesbank.de/Navigation/DE/Statistiken/Zeitreihen_Datenbanken/Makrooekonomische_Zeitreihen/its_details_value_node.html?nsc=true&listId=www_s104_vjkre_05&tsId=BBK01.PQ3013
2.http://www.vdpresearch.de/2015/02/preisanstieg-bei-wohnimmobilien-halt-an-leicht-abgeschwachte-preisentwicklung-bei-gewerblichen-immobilien/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.