Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Španielsko | Ceny nehnuteľností v Španielsku klesajú | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nehnuteľností v Španielsku | September 2012 – ceny naďalej klesajú

Podľa údajov Španielskej organizácie hodnotiacej ceny nehnuteľností TINSA (Tasaciones Immobiliarias), klesli celoplošné ceny nehnuteľností v Španielsku v septembri 2012 o -11,65% na úroveň toho istého mesiaca minulého roku. Od najvyššej hodnoty v decembri 2007 to ide už s celkovým poklesom -32,9% sústavne nadol. Správa o nehnuteľnostiach od TINSA vychádza každý mesiac. V septembri dosiahol cenový index nehnuteľností v Španielsku IMIE (Indice de Mercados Espanoles Immobiliarios) úroveň 1532 indexových bodov.

Nárast a pokles cien nehnuteľností v Španielsku od januára 2001 do septembra 2012.

Na grafe vidno vývoj nominálneho IMIE od januára 2001. Od januára 2001 do decembra 2007 stúpli ceny nehnuteľností v Španielsku o +144%. Odvtedy poklesli už o -32,9% na 1532 indexových bodov v septembri 2012. Prasknutie bubliny na realitnom trhu by mohlo vrátiť tieto hodnoty v Španielsku k východiskovému bodu, čo sa zdá aj celkom pravdepodobné.

Komický vývoj cien nehnuteľností v Španielsku

Tento doslova komický vývoj nehnuteľnosti v Španielsku do roku 2007 bol spôsobený výhradne nárastom úverov, čo bolo dôsledkom znížených úrokových sadzieb po zavedení Eura a masívnom uvoľňovaní úverov španielskeho bankového systému. Objem poskytnutých úverov na nehnuteľnosti narástol z hodnoty 253,844 miliardy Eur v januári 2011 na neuveriteľných 1,018784 bilióna Eur v decembri 2007. Odvtedy sú tam menšie úverové kontrakty, no logicky oveľa menej výrazný pokles ako pri cenách. Posledne v júli 2012 predstavoval objem úverov na nehnuteľnosti v Španielsku hodnotu 941,234 miliardy Eur.

Ako slon v porceláne stále zostávajú úvery pre privátny sektor.

Poklesol objemu hypotekárnych úverov sa bude zväčšovať s percentuálnym poklesom cien nehnuteľností.

V grafe, vývoj nárastu objemu hypotekárnych úverov na privátny sektor v miliardách Eur od januára 1986 do júla 2012. V júli poklesol objem úverov na hodnotu 941,234 miliardy Eur. 200-300 miliardy Eur z tohto objemu sa kľudne dá označiť za úverový odpad. S každým ďalším percentuálnym poklesom cien nehnuteľností, nárastom nezamestnanosti v Španielsku a poklesom výkonu ekonomiky, by sa mohol objem takýchto hypoték ešte zväčšovať.

Ceny nehnuteľností v Španielsku v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.

V grafe vývoj TINSA – index cien nehnuteľností v Španielsku (IMEI) od januára 2002 do semptembra 2012. V septembri vyzerajú hodnoty v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka na úrovni -11,65% klesajúce, až na hodnotu -11,61% v predchádzajúcom mesiaci.

Španielska TINSA dodáva údaje o nehnuteľnostiach už od r. 1985

Ani IMIE index od TINSA nemohol odkryť celkový rozsah Španielskej krízy s nehnuteľnosťami na základe cenového vývoja. TINSA, založená v roku 1985, je vedúcou spoločnosťou na trhu v oblasti hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. V novembri 2010 prevzala TINSA private-equity spoločnosť Advent International od Španielskeho združenia sporiteľní (Conferación de Cajas de Ahorros Espanóla/CECA). Skupina TINSA je aktívna v 25 krajinách a len v Španielsku prevádzkuje 32 pobočiek na účel hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. IMIE od TINSA poskytuje na rozdiel od Španielskeho štatistického úradu INE, celkom dlhú dátovú líniu už od januára 2001, ktorá ukazuje aj ten komický nárast s aktuálnou trhovou korekciou. Index poskytuje mesačné údaje a nie kvartálne údaje ako INE od roku 2007.

Za údajmi o Španielskom realitnom trhu sa skrývajú problémy Španielska, veľmi nafúknuté bilancie, za ktorými sa nachádzajú mnohé veľmi otázke hypotekárne úvery. No rovnako aj nespočetné množstvo ďalších toxických úverov domácností a firiem a rovnako aj narastajúci počet španielskych dlhopisov na stránke aktív tejto bilancie. Viac o vývoji cien nehnuteľností v Španielsku sa dozviete v budúcom článku.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.