Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Rekordné zadlženie Portugalska | Ekonomika Portugalska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Čistý zahraničný dlh Portugalska | Rekordné zadlženie v Q2 2013

Ako dnes informovala portugalská centrálna banka Banco de Portugal, v Q2 2013 vzrástol čistý zahraničný dlh Portugalska vo všetkých sektoroch hospodárstva (NIIP) na rekordnú úroveň -198,978 miliardy eur. V porovnaní k nominálnemu HDP roku 2013 (odhad) sa ukazuje aktuálna úroveň zahraničného dlhu v Portugalsku na úrovni -123,2%. Napriek všetkým tým správam o „pokroku“ sa v Portugalsku s týmito číslami pri zahraničnom dlhu jedná technicky de facto o štátny bankrot.

Portugalsko – vývoj čistého zahraničného dlhu (NIIP)

Vývoj čistého zahraničného dlhu Portugalska

Vývoj zahraničného dlhu (Net International Investment Position (NIIP) Portugalska od Q1 1996 do Q2 2013 na kvartálnej báze v miliardách eur. V Q2 2013 vzrástlo čisté zahraničné zadlženie Portugalska na -198,978 miliárd eur, a tým na -123,2% odhadovaného nominálneho HDP roku 2013, ktoré predstavuje 161,500 miliárd eur. Týmto sa zhoršuje celkové podľa HDP merané zahraničné zadlženie Portugalska dynamicky ďalej a tým aj schopnosť Portugalska niesť dlh vo všetkých sektoroch hospodárstva.

NIIP sa skladá z celkového bohatstva všetkých sektorov hospodárstva, verejného rozpočtu, domácností a nefinančných spoločností, Monetary Financial Institutions (MFIs – bankový systém) a Portugalskej centrálnej banky. NIIP odráža saldo zahraničných pohľadávok a zahraničných záväzkov a tým finančný stav všetkých sektorov hospodárstva krajiny a predstavuje čisté zahraničné bohatstvo alebo aj čistý zahraničný dlh. Zmeny v salde rezultujú z výkonovej bilancie, no aj z vývoja finančných hodnôt a finančných záväzkov.

Nové maximum čistého zahraničného dlhu v Portugalsku a klesajúci nominálny HDP sú jasnou zárukou ďalšieho poklesu schopnosti niesť dlhy portugalského hospodárstva. Hospodárstva s čistými zahraničnými dlhmi blížiacimi sa k úrovni -100% nominálneho HDP a viac sú v podstate insolventné.

Vývoj čistého zahraničného dlhu NIIP v Portugalsku

Čistý zahraničný dlh Portugalska

Vývoj stavu bohatstva (Net International Investment Position (NIIP) v Portugalsku od 1996 do 2013 na ročnej báze v miliardách eur. Na konci júna 2013 sa čistý zahraničný dlh Portugalska nachádzal na úrovni -123,2% pre rok 2013 odhadnutého HDP, pričom hrozí, že ak bude čistý zahraničný dlh Portugalska nasledujúce 2 kvartáli naďalej takto rásť, bude to až -125% alebo viac.

Na to, aby sa takto enormne vysoký čistý zahraničný dlh podarilo otočiť, by muselo Portugalsko desať rokov v rade dosahovať hospodárske prebytky na úrovni minimálne 20 miliárd eur, predovšetkým prostredníctvom produkcie obchodovateľných tovarov a komodít! Pod nastolenou hospodárskou a finančnou agendou Portugalska sa toto zdá byť nemožným cieľom.

Napriek tomu, že výkonový deficit Portugalska silne klesá, v roku 2012 na -2,557 miliardy eur, po -11,983 miliardy eur v roku 2011, toto odráža hlavne recesiu, a nie výkonnosť hospodárstva krajiny.

Portugalsko: mesačný vývoj bilancie výkonov v hospodárstve v mld eur

Portugalsko - bilancie výkonov v hospodárstve

Mesačný vývoj bilancie služieb Portugalska od januára 1996 do júna 2013. Výkonová bilancia sa síce výrazne zlepšila, no je to zároveň aj silným znamením kontrakcie hospodárskej aktivity, kolapsu vnútorného dopytu a tým aj importu v Portugalsku. V roku 2012 poklesol deficit výkonov v hospodárstve v Portugalsku na -2,557 miliardy eur. V prvých 6 mesiacoch to bolo dokonca len -141’664 eur.

Aj keď bol v posledných 12 mesiacoch (júl 2012 až jún 2013) dosiahnutý dokonca prebytok v bilancii výkonov v hospodárstve na úrovni +248’879 eur, čo sa dá izolovane hodnotiť ako skutočný úspech, vzrástlo zahraničné zadlženie Portugalska v rovnakom časovom období o ďalších 14,188 miliardy eur na -198,978 miliardy eur. Portugalsko muselo z vývoja salda svojich finančných hodnôt a svojich finančných záväzkov stratiť dobrých 14 miliárd eur.

Takéto dáta nechajú ako bublinu spľasnúť každú nádej na to, že kríza v južnej periférii eurozóny je zažehnaná.

Zdroj dát:
1. http://www.bportugal.pt/en-US/Estatisticas/PublicacoesEstatisticas/BolEstatistico/Pages/BoletimEstatistico.aspx

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.