Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Čo je recesia | Vysvetlené za 65 sekúnd - video | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Čo je recesia

Čo je recesia, respektíve ekonomická recesia? Recesia alebo ekonomická recesia je vtedy, keď hrubý domáci produkt klesá dva štvrťroky po sebe. Podľa definície sa hovorí vtedy o recesii. Samozrejme, ten pokles môže byť aj väčší, keď hrubý domáci produkt klesá viac štvrťrokov po sebe alebo viac rokov po sebe a výraznejšie, tak sa samozrejme hovorí o kríze.

No ale recesia je definovaná tak, že HDP klesne dva štvrťroky po sebe. Ono nie je to v podstate ani žiadna veľká dráma. Hrubý domáci produkt alebo vôbec bohatstvo národa nedokáže rásť úplne lineárne, úplne presne. Sú to také výkyvy. Raz rastie prudšie, potom zas občas klesne, potom zas porastie prudšie a tak ďalej. Dôležitý je ten celkový trend. Preto robiť paniku kvôli tomu, že HDP neporastie jeden štvrťrok nie je oprávnené, až keď je to niekoľko štvrťrokov po sebe.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.