Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Per capita, na obyvateľa - Per Capita (lat.)
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Per capita, na obyvateľa – Per Capita (lat.)

Per capita, na obyvateľa (Per Capita): latinská fráza znamenajúca “za každú hlavu”. V ekonómii je tento termín používaný na interpretáciu ukazovateľa vzťahujúceho sa na veľkosť populácie. Toto je možné dosiahnuť tým, že ekonomický ukazovateľ sa vyjadrí v pomere k počtu obyvateľov. Napríklad Čína môže mať veľký objem HDP, ale HDP na obyvateľa je relatívne nízke z dôvodu obrovskej populácie.

*****

Per Capita: a Latin phrase meaning ‘for each head’. In economics, this term is used to show the meaning of an indicator as it relates to the size of the population. This is accomplished by dividing the economic indicator by the number of inhabitants. For example, China may have a high GDP, but the GDP per capita is relatively low because of the enormous population.

Späť na stránku ekonomických pojmov >>