Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 462
Princíp poštovej známky - Post Stamp Principle
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Princíp poštovej známky – Post Stamp Principle (fr. – angl.)

Princíp poštovej známky (Post Stamp Principle): princíp použitia univerzálnej ceny pre služby s rozdielnymi nákladmi, napríklad doručenie listu do vzdialenej krajiny stojí viac než do blízkej krajiny, ale cena za doručenie listu je rovnaká.

Princíp poštovej známky je tiež používaný v energetickom sektore, takže plyn stojí rovnako pre celú populáciu, napriek tomu, že náklady na dodanie sa veľmi líšia podľa jednotlivých miest. Princíp poštovej známky je používaný, keď existuje veľké množstvo užívateľov služby a výpočet ceny pre každého z nich samostantne by bol náročný.

*****

Post Stamp Principle: the principle of using a universal price for services with different costs, i.e., delivering a letter to a distant country costs more than to a near country, but delivery of letters is charged a uniform price. The post stamp principle is also used in the energy sector, so that gas costs the same to the whole population, although supply costs greatly differ with respect to different locations. The post stamp principle is used when there are a large number of the users of a service and calculating the price of the service for each individual would be complicated.

Späť na stránku ekonomických pojmov >>