Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Princíp úžitku - Benefit Principle (angl.) I Ekonomický slovník
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Princíp úžitku – Benefit Principle (angl.)

Princíp úžitku (Benefit Principle): princíp zdaňovania vyjadrujúci požiadavku, že veľkosť dane by sa mala odvíjať od hodnoty služby, ktorú získava daňový poplatník. Na jeho zabezpečenie sa používajú poplatky.

Zástancovia tohto princípu tvrdia, že je oveľa efektívnejší a menej škodlivý ako dane určené na základe schopnosti platiť, keďže daň nie je použitá na prerozdeľovanie bohatstva členov spoločnosti a daňovník je viac motivovaný platiť, i keď na základe vynútenej “platby” za službu poskytovanú štátom.

*****

Benefit Principle: a principle of taxation stating that the size of the tax must correspond to the value of the service received by the tax payer. Fees are established using this principle. Proponents of the benefit principle purport that this principle is more effective and less destructive than taxes that are determined using the ability to pay principle, because this tax is not used to redistribute the wealth of the members of a society and the taxpayer is better motivated to pay the tax even if it is a forced “purchase” of a service provided by the state.

Späť na stránku ekonomických pojmov >>