Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Sociálny štát - Welfare State | Ekonomický slovník
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Sociálny štát – Welfare State (angl. – lat.)

Sociálny štát (Welfare State): paternalistický štát poskytujúci sociálne dávky (podporu, prídavky a pod.) a početné služby (zdravotné, vzdelávacie a pod.). Škandinávske krajiny s veľmi rozvinutými systémami sociálneho zabezpečenia sú často uvádzané ako príklady štátov blahobytu. Nevyhnutnou súčasťou sociálneho je vysoký stupeň prerozdeľovania vytvoreného bohatstva a vysoké dane, ktoré sú potrebné k financovaniu všetkých sociálnych funkcií a iných verejných programov.

*****

Welfare State: a characterisation of a paternalist state which provides social payments (pensions, benefits, etc.) and numerous services (medical, education, etc.). Scandinavian countries with highly developed social security systems are often cited as examples of welfare states. The necessary attributes of a welfare state are a high level of redistribution and high taxes that are needed to finance all social functions and programmes.

Späť na stránku ekonomických pojmov >>