Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Ekonomika v 60 sekundách

Vážený návštevník,

Rubrika „Ekonomika v 60 sekundách“ je venovaná predovšetkým študentom ekonómie a ľuďom, ktorí sa o ekonomiku ešte len začínajú zaujímať. Mojou inšpiráciou pre vytvorenie tejto rubriky sú často kladené otázky, ktoré dostávam od študentov stredných a vysokých škôl počas prednášok, od svojich kolegov a známych. Viac.

Čo je ekonomický rast

Hľadáte odpoveď na otázku – Čo je ekonomický rast? Ekonomický rast je vtedy, keď rastie hrubý domáci produkt. Na to sa teda musí zmerať. Hrubý … Viac.

Čo je ekonomická kríza

Čo je ekonomická kríza? Ekonomická kríza je vtedy, keď hrubý domáci produkt klesá. Vtedy sa hovorí o recesii. Recesia je daná vtedy, keď dva štvrťroky po … Viac.

Čo je recesia

Čo je recesia, respektíve ekonomická recesia? Recesia alebo ekonomická recesia je vtedy, keď hrubý domáci produkt klesá dva štvrťroky po sebe. Podľa definície sa hovorí … Viac.

Čo je HDP

Hľadáte odpoveď na otázku – Čo je HDP? HDP je skratka pre hrubý domáci produkt. HDP je súčet všetkých tovarov a služieb, ktoré vyprodukuje jedna ekonomika … Viac.

Prečo na Slovensku rástla nezamestnanosť a zároveň zamestnanosť súčasne?

Prečo na Slovensku rástla nezamestnanosť a počet pracovných miest súčasne? Na Slovensku v roku 2011 došlo k takému javu, že aj stúpala nezamestnanosť, ale zároveň rástol počet pracovných … Viac.