Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Bryan Caplan (1971) - Ekonomika
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Bryan Caplan (1971)

Bryan CaplanBryan Caplan je americký ekonóm, v súčasnosti pôsobiaci na George Mason University. Je známy svojou prácou v oblasti teórie verejnej voľby, výchovy detí, imigrácie a ďalších. Bryan Caplan sa kedysi stotožňoval s Rakúskou školou ekonómie a s filozofiou Objektivizmu. Dnes je však k obom týmto myšlienkovým prúdom skeptický.

Bol som frustrovaný, keď som zistil, že ľudské bytosti sú pri politike a ekonómii takmer tak dogmatické, ako sú pri náboženstve a filozofii.

Osobný život Bryana Caplana

Bryan Caplan absolvoval štúdium ekonómie na University of California, Berkeley, pričom neskôr získal Ph.D. z ekonómie na Princeton University. Bryan Caplan je ženatý a má tri deti. Jedným z jeho prvých kontaktov s libertarianizmom boli knihy Ayn Rand. Neskôr ho oslovilo aj učenie Murrayho Rothbarda. V dôsledku kontaktu s Rothbardom sa Bryan Caplan stal anarcho-kapitalistom. Podporuje teda myšlienku, že všetky služby v spoločnosti je možné efektívnejšie zabezpečiť bez prítomnosti štátu.

Aj keď sa anarchokapitalizmu nevzdal, voči Rakúskej škole ekonómie a objektivizmu Ayn Rand zaujal neskôr kritický postoj. Ateista Bryan Caplan však hovorí o tom, aké neporovnateľné bolo odmietnutie týchto dvoch myšlienkových smerov, keď pred tým odmietol kresťanstvo:

Kresťanstvo som odmietol preto, lebo som prišiel na to, že je, hrubo povedané, idiotické. Objektivizmus a Rakúsku školu som však naopak odmietol ako zmes hlbokých právd a nešťastných chýb.

Bryan Caplan – Mýtus racionálneho voliča

Bryan Caplan je známy najmä vďaka svojej knihe Mýtus racionálneho voliča. V nej sa zaoberá mnohými negatívami demokracie, ktoré sú bežne považované za jej zlyhania. Ako však Bryan Caplan ukazuje, nejde o zlyhania, ale o systémové prvky demokracie, napríklad o racionálnu ignoranciu. Tá dokazuje, prečo voliči vedia o konaní politikov a fungovaní ekonomických princípov tak málo.

Vzhľadom na samotné princípy fungovania demokracie sa im neoplatí tieto informácie získavať, a preto je ich ignorancia racionálna. Bryan Caplan vo svojej knihe hovorí o tom, že idealizácia demokracie nie je na mieste a namiesto nej by sme mali nechať viac priestoru trhu.

Zahraničná politika

Bryan Caplan je pacifista, pričom svoj pacifizmus zakladá na pragmatických základoch. Jeho pragmatizmus pritom stavia na troch princípoch: 1) Okamžité náklady na vojnu sú hrozné 2) Dlhodobé prínosy vojny sú vysoko neisté 3) Preto aby bola vojna morálne ospravedlniteľná, musia byť jej dlhodobé prínosy výrazne vyššie ako krátkodobé náklady.

Bryan Caplan je tiež zástancom otvorených hraníc, teda slobodného pohybu osôb. Obmedzenie imigrácie podľa neho vedie k tomu, že mnohí ľudia sú uväznení v chudobe, pričom sa neobmedzuje len ich prosperita, ale aj sloboda. Slobodný pohyb osôb by bol prínosný pre všetky zúčastnené strany.

Priemyselná revolúcia

Za obrovské zlyhanie učiteľov histórie považuje Bryan Caplan nesprávnu interpretáciu priemyselnej revolúcie. Ranný a „divoký“ kapitalizmus ľudia zvyčajne vidia ako dobu temna a utrpenia ľudí, keďže ľudia pracovali v podmienkach, ktoré sú dnes nepredstaviteľné. Pravdou však je, že pre vtedajších farmárov bola práca vo fabrikách vykúpením a znamenala pre nich obrovský nárast životnej úrovne.

To bol tiež dôvod, prečo sa do priemyselných centier sťahovali ľudia z celého sveta. Bryan Caplan teda tvrdí, že kým každý študent nebude poznať reálnu interpretáciu priemyselnej revolúcie, učitelia si svoju prácu nespravili poriadne.

Libertarianizmus a socializmus

Ako hovorí Bryan Caplan, libertarián v dnešnej dobe nielen že môže, ale musí byť elitistom. Byť libertariánom v USA totiž znamená vyhlásiť, že sa 300 miliónov ľudí mýli a len hŕstka ostatných má pravdu. Po štúdiu dejín socializmu v Sovietskom zväze a tyranie Stalina Bryan Caplan prichádza na to, že keď Ayn Rand prirovnala socializmus k otroctvu, nebolo to zveličenie.

Rodičovstvo, natalizmus a stávkovanie

Druhou knihou Bryana Caplana bola kniha Sebecké dôvody pre viac detí. V nej vysvetľuje, aký malý vplyv má výchova rodičov na budúci život ich detí. To by malo byť pre rodičov dôvodom na zvoľnenie výchovy a disciplíny. Bryan Caplan je tiež natalista. Podobne ako Julian Simon verí, že väčšia populácia vedie k väčšiemu technologickému pokroku a vyššej životnej úrovni pre všetkých.

Bryan Caplan tiež často využíva neobvyklý spôsob, ako zistiť, či niekto verí svojim vlastným predpovediam do budúcnosti – ľudia by mali svoje tvrdenia podložiť stávkami. Sám sa tiež ohľadom mnohých predpovedí stavil o peniaze. Preto Bryan Caplan sám seba označuje za „stávkujúceho človeka“.