Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
David Director Friedman je americký ekonóm | Ekonómovia
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

David D. Friedman (1945)

David Friedman - americký ekonómDavid Director Friedman je americký ekonóm, známy svojou tvorbou na tému trhového anarchizmu. Otcom Davida Friedmana bol svetoznámy ekonóm a držiteľ Nobelovej ceny Milton Friedman. No napriek tomu, že David Friedman žije v tieni slávy svojho otca, jeho tvorba tiež výrazne prispela k rozvoju ekonomického myslenia a vzhľadom na svoje anarchistické presvedčenie sa od tvorby svojho otca výrazne odlišuje svojou radikálnosťou.

„Priame použitie sily je takým biednym riešením na akýkoľvek problém, že ho vo všeobecnosti využívajú len malé deti a veľké národy.“

David Friedman a osobný život

Napriek tomu, že David Friedman dlhodobo píše a učí o ekonómii a práve, nikdy žiadnu z týchto dvoch vecí na škole neštudoval. Friedman získal bakalársky titul z chémie a fyziky na Harvarde a magisterský titul a Ph.D. z teoretickej fyziky na University of Chicago. Okrem práva a ekonómie tiež David Friedman napísal aj dva fantasy romány.

Podobne, ako je David Friedman radikálnejším synom Miltona Friedmana, tak aj syn Davida Friedmana Patri Friedman je radikálnejší ako jeho otec. Patri Friedman je trhový anarchista, rovnako ako D. Friedman. No na rozdiel od svojho otca Patri nezostáva len pri teóriách a pracuje na tom, aby svoje myšlienky pretavil aj do praxe. Založil preto Seasteading Institute, ktorého cieľom je vytvoriť malé komunity v medzinárodných vodách, ako alternatívu ku súčasným štátom.

Mašinéria slobody

Najznámejšou knihou Davida Friedmana je Mašinéria slobody. V nej detailne ukazuje obraz toho, ako by trh mohol nahradiť štát vo všetkých sférach spoločnosti. Friedman je proti akýmkoľvek násilným revolúciám a presadzuje skôr postupný prístup – štát by postupne mal privatizovať všetky funkcie, ktoré dnes vykonáva, pričom ako posledná by bola sprivatizovaná tvorba a vykonávanie práva. David Friedman navyše od väčšiny iných trhových anarchistov neargumentuje prirodzenými právami, ale len analýzou nákladov a prínosov, na základe ktorej usudzuje, že svet bez vlády je merateľne lepší ako svet so štátmi.

Anarchia a chaos

Väčšina ľudí vníma predstavu spoločnosti bez štátu ako chaos. David Friedman však rozdiel medzi dnešnou a anarchistickou spoločnosťou prirovnáva k rozdielom medzi kapitalistickými ekonomikami západných krajín a socialistickými ekonomikami za bývalého režimu. Väčšina ľudí si aj vtedy myslela, že kapitalistické ekonomiky bez centrálneho plánovania musia byť chaotické. Keď však navštívili západné krajiny a zistili, ako veľmi sa ich predstavy líšia od skutočnosti a zistili, že západné krajiny sú na tom oveľa lepšie, už kapitalizmus za chaotický nepovažovali.

David Friedman však uznáva, že trhový anarchizmus je v istom zmysle „chaotický.“ Ako to opisuje na príklade svojho otca:

„Jedným z príbehov môjho otca z návštevy Číny v časoch, pravdepodobne po Maovej smrti, no pred tým, ako sa veci celkom zmenili, bol rozhovor s niekým z Ministerstva materiálnych zásob, koho prácou bolo zabezpečiť, že Čína získa všetky vstupy, ktoré potrebuje. A on chcel vedieť kto, ak by navštívil Ameriku, má rovnakú prácu v Amerike, aby sa s ním mohol porozprávať. A, samozrejme, odpoveďou bolo to, že nikto nevykonáva takúto prácu. V Amerike firmy získavajú svoje vstupy, ale získavajú ich prostredníctvom cien v trhovom systéme.(…) Takže je to veľmi chaotické a nemôžete nakresliť obrázok, ako A dáva rozkazy B a C, ktorí dávajú rozkazy D, E, F a G a vďaka tomu sa vykonávajú veci.“

Ako tiež povedal:

„Decentralizovaný systém (je systém), v ktorom jednotlivci spolupracujú, koordinujú svoje aktivity dobrovoľnými združeniami namiesto autority. Vo všeobecnosti však produkuje dosť usporiadaný systém. (…) Nikto v Amerike nie je zodpovedný za to, aby bolo v obchodoch dosť vodných melónov. Ale ak tam dosť melónov nie je, ich cena stúpne, a keď cena vodných melónov stúpne, obchodom sa oplatí držať viac vodných melónov, keďže vďaka tomu zarobia peniaze.“

„Vytváranie zákonov nie je jednoduchší problém, ako vytváranie áut alebo jedla. Takže ak je vláda nekompetentná pre výrobu áut alebo jedla, prečo očakávate, že spraví lepšiu prácu pri tvorbe právneho systému?“

Európska únia

David Friedman varoval aj pred centralizáciou Európskej únie. Podľa neho by bolo „katastrofou,“ ak by sa EÚ stala jednou krajinou, k čomu podľa neho aktuálne smeruje. Podľa neho totiž konkurencia krajinám prospieva a podobne by preto prospelo aj USA, keby sa rozdelili na niekoľko menších štátov, za predpokladu, že by medzi nimi neboli veľké obchodné bariéry a že by navzájom nebojovali.

David Friedman – Citáty

„Ekonómia bola veľmi prínosná pre naše porozumenie zákona a zákon tiež prispel k nášmu porozumeniu ekonómie.”

„Pravdepodobne najlepší spôsob, ako je možné vidieť, že anarcho-kapitalizmus by bol oveľa mierumilovnejší ako dnešný systém, je analógiou. Predstavme si, že by náklady na sťahovanie z jednej krajiny do druhej boli nulové. Každý by býval v karavane a rozprával rovnakým jazykom. Jedného dňa prezident Francúzska oznámi, že v dôsledku problémov so susednými krajinami sú zavedené nové vojenské dane a čoskoro začne branná povinnosť. Na druhé ráno prezident Francúzska zistí, že vládne mierumilovnej, ale prázdnej krajine, keďže jej obyvateľstvo sa zredukovalo na jeho samého, troch generálov a 27 vojenských spravodajcov.“