Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Celkový objem úverov v eurozóne klesá | Ekonomika Eurozóny
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Eurozóna – úvery | Celkový objem úverov naďalej klesá

V októbri 2012 znovu poklesol celkový objem úverov MFI (Monetary Financial Institutions) eurozóny pre privátny sektor (domácnosti a nefinančné podniky) už šiesty mesiac v rade v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. Celkový objem úverov v eurozóne poklesol k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -0,88%, na 11,167 miliardy Euro. Celkový objem úverov v eurozóne 11,167 miliardy eur domácností a spoločností stále ešte zodpovedá 118,4% nominálneho HDP eurozóny. Európska centrálna banka (ECB) poskytuje dátovú radu celkového objemu úverov bankového systému (bez eurosystému) eurozóny pre privátny sektor prepočítanú na euro, až do januára 1983.

Celkový objem úverov v eurozóne už šiesty mesiac klesá

Úvery bánk eurozóny pre domácnosti a podniky.

Vývoj celkového objemu úverov bánk eurozóny pre domácnosti a podniky v percentách, k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 1984. Od januára 1984 do decembra 2008 predstavovala priemerná úverová expanzia privátneho sektora v eurozóne +7,62%, v špičkách to išlo až do +10% a viac, rovnako v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. V októbri 2012 to išlo v eurozóne už šiesty mesiac v rade do negatívnych čísel, tentokrát s -0,88% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Úverová expanzia a rast sú tesne spolu previazané, rovnako ako aj úverový pokles spolu s recesiou v hospodárstve. Pri veľkosti eurozóny bola úverová expanzia veľmi silná, ako aj doteraz dosiahnutý celkový objem úverov 11,167 miliardy euro v októbri 2012!

Už z tohto grafu sa dá vyvodiť, že tento systém nikdy nebol ničím iným ako úverovou expanziou a zadlžovaním. Už len mierny pokles v zadlžovaní, podľa celkového objemu úverov pre privátny sektor v eurozóne ukazuje, že okamžite nastávajú z toho hospodárske problémy a recesia:

Úvery bánk eurozóny pre domácnosti a podniky v miliardách eur.

Vývoj celkového objemu úverov bánk v eurozóne pre domácnosti a podniky v miliardách eur, od januára 1983 s 1,646 miliardami eur, do októbra 2012 s 11,167 miliardami Euro. V októbri 2012 poklesol celkový objem úverov v eurozóne k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -0,88%.

Problém eurozóny nie sú celkové úvery ale skôr bilancia

Už len pozastavenie rastu celkového objemu úverov, bez nejakého ďalšieho poklesu, hovorí v realite o hospodárskom poklese v eurozóne. Kroky centrálnych bánk a štátov s obrovskými stovkami miliárd eur k podpore bankového systému sa vyparia v molochovi toxických úverov a ani len nepozastavili odliv úverov do reálneho hospodárstva poskytovaný bankami. Celkový objem úverov pre domácnosti a nefinančné spoločnosti cez bankový systém eurozóny, je len časť tohto problému. Problém bankového systému eurozóny sa ukazuje v celkovej sume bilancie v objeme 33,964 miliardy Euro, rovnako len s miernym poklesom:

Suma bilancie MFI eurozóny.

Vývoj sumy bilancie MFI eurozóny, bez centrálnych bánk eurosystému v miliardách uro, od septembra 1997 s 12,968 miliardami Euro na 33,964 miliárd Euro v októbri 2012. Už niekoľko mesiacov sa vyvíja celková suma bilancie bokom.

Zdroj dát:
1. http://www.ecb.eu/stats/money/aggregates/aggr/html/index.en.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.