Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nezamestnanosť vo Francúzsku stúpa | Ekonomika Francúzska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nezamestnanosť vo Francúzsku | Registrovaná nezamestnanosť stúpa už 18. mesiac v rade

Podľa údajov, ktoré včera zverejnilo francúzske ministerstvo práce, registrovaná nezamestnanosť ľudí na francúzskych úradoch práce stúpla už 18. mesiac v rade. Nezamestnanosť vo Francúzsku tým dosiahla najvyššiu úroveň od apríla 1998. Sezónne očistené, bolo v októbri 2012 registrovaných 3,103300 milióna nezamestnaných, čo predstavuje zvýšenie o +45’500 k predchádzajúcemu mesiacu. K neočisteným originálnym údajom bolo registrovaných 3,14400 milióna nezamestnaných, čo je nárast o +298’400 k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Týmto sa aj vo Francúzsku zhoršuje stav hospodárstva, merané podľa nezamestnanosti. Ministerstvo práce v tlačovej správe aj upozorňovalo, že počet registrovaných nezamestnaných môže aj ďalšie mesiace naďalej narastať.

Nezamestnanosť vo Francúzsku.

Vývoj sezónne očistenej úrovne nezamestnanosti od januára 1996 do októbra 2012. V októbri vzrástla sezónne očistená nezamestnanosť vo Francúzsku o +45’400 na 3,103300 milióna ľudí, čo je pokles 18. mesiac v rade a najvyššia úroveň od apríla 1998.

Celkový počet hľadajúcich si prácu vo Francúzsku najvyšší od začiatku merania

Údaje francúzskeho trhu s nezamestnanými, ktoré zverejnilo francúzske ministerstvo práce, nezodpovedajú definícii štandardu nezamestnanosti podľa International Labour Office (ILO). Tým pádom sa nezverejňuje ani žiadna kvóta, no len čisté počty registrovaných na úradoch práce.

Počet nezamestnaných vo Francúzsku odzrkadľuje len nezamestnaných v kategórii A, teda tých, ktorí sú úplne bez práce a aktívne ju vyhľadávajú. V kategórii B sa sezónne očistené nachádza stále ešte 607’100 podzamestnaných zamestnancov, ktorí pracujú menej ako 78 hodín mesačne, pričom by radi robili viac. Najviac sú zaznamenaní ešte aj ľudia v kategórii C, ktorí pracujú viac ako 78 hodín mesačne, no menej ako plný pracovný úväzok. V kategórii C sa nachádza po sezónnom očistení 876’600 podzamestnaných, ktorí aktívne hľadajú viac práce!

Celkovo predstavoval počet nezamestnaných a podzamestnaných vo Francúzsku, ľudí ktorí hľadajú aktívne prácu, po sezónnom očistení 4,870800 milióna! Tento počet odzrkadľuje najvyššiu úroveň ľudí hľadajúcich si prácu vo Francúzsku od začiatku zbierania dát, čo je január 1996.

Celkový počet nezamestnaných vo Francúzsku vzrástol.

Vývoj sezónne očisteného počtu registrovaných nezamestnaných a podzamestnaných vo Francúzsku od januára 1996 do októbra 2012. V októbri 2012 vzrástol celkový počet nezamestnaných vo Francúzsku o +73’600 k predchádzajúcemu mesiacu, na nové maximum s 4,870800 miliónmi.

Zdroj:
1. http://travail-emploi.gouv.fr/actualite-presse,42/breves,2137/etudes-recherches-statistiques-
de,76/etudes-et-recherches,77/publications-dares,98/dares-analyses-dares-indicateurs,102/2012-087-
demandeurs-d-emploi,15685.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.