Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Grécka ekonomika | Rekordný pokles poskytnutých úverov | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Grécke banky | Rekordný pokles objemu poskytnutých úverov privátnemu sektoru

Ako informovala Grécka centrálna banka (Bank of Greece), poklesol objem úverov gréckych bánk privátnemu sektoru (podniky a domácnosti) v septembri 2012 s novou maximálnou hodnotou -8,35% k mesiacu z predošlého roka. Od júna 2011 mesiac čo mesiac klesá v Grécku objem poskytnutých úverov, čo znamená jasnú depresiu, chorý bankový systém, čo napriek dostatočnému prísunu likvidity nezásobuje grécke hospodárstvo potrebnými úvermi. Toto už ťahá nadol do bankrotu aj zatiaľ celkom zdravé spoločnosti v Grécku , kvôli chýbajúcemu predfinancovaniu. Kontrakcie objemu úverov prekročilo v Grécku nové maximum na úrovni -10,66% k mesiacu z predošlého roka.

Grécko - vývoj objemu poskytnutých úverov privátnemu sektoru.

Vývoj objemu poskytnutých úverov privátnemu sektoru v Grécku (domácnosti a podniky) v percentách k mesiacu z predošlého roka. Dáta v grafe sú od 1981 do septembra 2012. V septembri poklesol objem úverov privátnemu sektoru v Grécku o -8,35% k mesiacu z predošlého roka na 231,818 mld. Euro, po 253,947 mld. Euro z mesiaca predošlého roka.

Pokles úverov v Grécku ťahá nadol ekonomiku

Úverové a HDP kontrakcie prebiehajú ruka v ruke. Úvery sú hnacím motorom ekonomiky, bez úverov nebeží nič. Kontrakcia úverov predstavuje vždy ekonomickú krízu, čo je už vidieť aj v grafe. Grécko zažíva prvý krát počas uplynulých troch desaťročí pokles objemu poskytnutých úverov pre privátny sektor. To predstavujú depresiu akú Grécko ešte nezažilo.

Výnimočne dramaticky sa ukazuje na gréckej ekonomike objem poskytnutých úverov pre podniky:

Grécko - vývoj poskytnutých úverov pre podniky.

Vývoj poskytnutých úverov v Grécku pre podniky v percentách, v porovnaní s mesiacom predošlého roka od januára 1991 do septembra 2012. V septembri 2012 poklesol objem poskytnutých úverov pre podniky (nefinančné) o poriadnych -10,66% k mesiacu z predošlého roka na 103,419 mld. Euro, po 115,758 mld. Euro k mesiacu z predošlého roka.

Investície v Grécku s dramatickým poklesom

Nie len predfinancovanie produkcie sa týmto výpadkom úverov spomaľuje, no čo je ešte horšie, položilo to aj všetky investície v Grécku. Už pred 2 rokmi boli analýzy voči Grécku správne, keď sa písalo, že s dvojmiestnymi číslami klesajúca grécka ekonomika pri investíciách by nemohla byť akýmkoľvek spôsobom schopná prežiť na svetovom trhu:

Grécko - vývoj neočistenej reálnej tvorby pri hrubých investíciách.

Vývoj neočistenej reálnej tvorby pri hrubých investíciách v Grécku od Q1 2001 do Q2 2012. V Q2 2012 klesli reálne brutto investície o ďalších -19,43% k mesiacu predošlého roka. Už teraz 19. kvartál v rade, v porovnaní s minuloročným kvartálom, to ide v Grécku poriadne nadol! Po tomto maxime v 2. kvartáli v Q2 2007, sú reálne brutto investície v poklese o neuveriteľných -55,09%!

Aj dôležité investície do zariadení v priemysle v Grécku poklesli v Q2 2012 o -17,93% ku kvartálu predošlého roka o neuveriteľných -56,73% k maximu v 2. kvartáli Q2 2008!

Zdroj údajov:
1. http://www.bankofgreece.gr/Pages/en/Bank/News/PressReleases/DispItem.aspx?Item_ID=4082&
List_ID=1af869f3-57fb-4de6-b9ae-bdfd83c66c95&Filter_by=DT

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.