Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécko | Priemyselná produkcia klesá a nezamestnanosť.. | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Grécko | Priemyselná produkcia a nezamestnanosť

V stredu zverejnil Grécky štatistický úrad ELSTAT údaje k priemyselnej produkcii pre mesiac august 2012. V auguste narástol výstup priemyselnej produkcie Grécka po prvý krát od apríla 2008 v porovnaní s tým istým mesiacom minulého roka. Priemyselná produkcia v Grécku išla o +2,5% nahor. Po bezprecedentnom prepade po dobu 52 mesiacov v rade, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vo výstupe priemyselnej produkcie, si zobrali tento chabý nárast niektoré grécke a európske médiá a prezentovali to verejnosti ako grécke zrnko nádeje. Či je takýto údaj správnym opisom aktuálneho stavu hospodárstva v Grécku sa dá značne pochybovať.

Zrnko nádeje v gréckom priemysle?

Grécky SPON napríklad napísal: „Objavila sa nádej, že by sa situácia mohla zlepšovať…“ To je úplne smiešne, pretože takýto záver o Grécku tieto dáta priemyslu absolútne neponúkajú. August je sezónny mesiac, a preto takto osamotene ho zobrať a považovať ho za nejaký údaj o zmene trendu je úplne nemysliteľné. Narástla hlavne produkcia elektrickej energie, čo bolo výsledkom hlavne horúcich mesiacov júl a august. V grécku bežia v lete klimatizačné zariadenia na plné obrátky. Keď 52 mesiacov v rade vidíme pokles priemyselnej produkcie v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi a následne je v niektorom mesiaci malá zmena nahor, určite sa nedá hovoriť o nejakom trende zlepšovania situácie v Grécku. V auguste 2012 to išlo hore o +2,5% v porovnaní s predchádzajúcim rokom, v júli to išlo už o -4,9% nadol a dokonca pôvodný nárast o +0,3% v júni bol teraz revidovaný nadol na -0,2%! A nezabúdajme na to, že pri stále nižšej východzej základni priemyselnej produkcie, je čoraz viac istejší aj nárast. Tento nárast znamená všetko možné, no určite nie nejakú čerstvo docielenú obnovu výkonnosti:

Narást priemyselnej produkcie v Grécku neznamená docielenú obnovu výkonnosti

V grafe výstup širokovzatého gréckeho priemyslu (baníctvo, zásobovanie vodou, energiami a výrobné odvetvie) bez stavebníctva od januára 1995 do augusta 2012.  Grécky ELSTAT poskytuje len údaje očistené od pracovných dní, po náraste indexu priemyselnej produkcie v auguste 2012 o +2,5% v porovnaní s predošlým rokom, na 76,7 indexových bodov. Graf hovorí jasnou rečou a skutočne odkrýva to spomínané „zrnko nádeje“.

Pomerne silno zaostalé výrobné odvetvie v Grécku narástlo o +2,0% k predchádzajúcemu roku, no kumulovane od januára do augusta 2012 spadlo o celkovo -5,9% k predošlému roku. Pri subindexe baníctva to išlo v auguste 2012 o -3,0% nadol k predošlému roku a pri širšom časovom horizonte od januára do augusta o +0,2% nahor. Výstup odvetvia energií stúpol v priemysle o +5,8% k predošlému roku (-0,8% v širšom období od januára do augusta 2012) a výstup odvtetvia zásobovania vody narástol o +1,3% k predošlému roku (+1,4% v širšom časovom období od januára do augusta 2012).

Subindex pri baníctve je pri širokovzatom indexe priemyselnej produkcie 6,05%, zásobovanie energiami 20,84% a vodou 3,29% . Leví podiel na tomto má práve výrobné odvetvie s 69,82%. Hlavne chabý výstup z výrobného odvetvia tlačil nadol celkový výsledok posledných 52 mesiacov.

Grécke zrnko nádeje v priemysle boli len naplno bežiace klimatizácie

To Grécke „zrnko nádeje“ spočívalo v podstate len vo vysokých teplotách a faktu, že klimatizácie bežali naplno:

Narást produkcie elektrickej energie v Grécku bol iba výsledkom bežiacich klimatizačných zariadení.

V grafe vývoj produkcie elektrickej energie na dennej báze od januára 1995 do augusta 2012. Výstup je na sezónnej závislosti v júli a auguste silný, pričom v 2012 hlavne z dôvodu vysokých teplôt v Grécku. To ale neznamená zvýšenú produkciu v tomto odvetví, no čisto len z dôvodu vyššej záťaže klimatizácii.

Dáta priemyselnej produkcie na dennej báze očistené o sezónne vplyvy vyzerajú podľa Eurostatu nasledovne:

Sezónne očistený index priemyselnej produkcie Grécka narástol v júli 2012 o +2,47%.

Sezónne očistený výstup širokovzatého Gréckeho priemyslu (baníctvo, energie, voda a výroba) bez stavebníctva od januára 1975 do augusta 2012. Sezónne očistený index priemyselnej produkcie narástol v júli 2012 o +2,47% v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, na 78,37 indexových bodov. Týmto vystúpil tento výstup priemyselnej produkcie v Grécku na hodnotu zo začiatku roku 1993. Odvtedy bol na vrchole v auguste 2000 s 106,56 indexovými bodmi a odvtedy sa prepadol celkovo o -26,45%. Dokonca na vrchole v roku 2000 bola priemyselná produkcia ešte značne zaostalá!

Priemysel v Grécku naďalej klesá a všetci si zatvárajú oči

“Vojna je mier. Sloboda je otroctvo. Nevedomosť je sila.“ (George Orwell) Toto sa nejaví len ako motto nórskeho výboru, ktoré odmenilo EÚ Nobelovou cenou za mier, no aj ako motto Trojky, ktorá Grécko ženie do spoločenskej a hospodárskej katastrofy, a rovnako ako mainstreamových médií v Grécku, ktoré prezentujú neúspech ako úspech.

Bohužiaľ Eurostat v novembri 2011 mesačné dátové rady s indexom odvetvia produkcie, teda celkovú priemyselnú produkciu vrátane stavebného odvetvia v priemysle zastavil, resp. odvtedy už nezverejnil. Tieto údaje sú však dosť relevantné, pretože okrem priemyslu stojí aj stavebnícto na tom dosť zle, a tým pádom celé grécke priemyselné odvetvie produkcie. Oblasť produkcie poklesla od roku 2011, kde bola na vrchole, o neuveriteľných -46,5%.

Oblasť produkcie Grécka poklesla od roku 2011, o -46,5%.

V grafe sezónne očistený vývoj indexu produkcie gréckeho stavebníctva od Q1 2000 do Q2 2012, podľa dát z Eurostatu. V Q2 2012 padol sezónne očistený index produkcie o -18,08% k predošlému kvartálu a o -82,05% k vrcholu v 4. kvartáli 2002. Index produkcie stavebného odvetvia obchádza objem a nie hodnotu produkcie v pozemných a inžinierskych stavbách.

Nezamestnanosť v Grécku odráža stav hospodárstva

Rovnako aj oficiálne údaje ukazujú narozdiel od propagandy, akým smerom sa uberá hospodárstvo v Grécku:

Grécko - nezamestnanosť mladých bola v júli 54,2%!

V grafe vývoj nezamestnanosti v Grécku očistený o sezónne vplyvy od januára 1995 do júla 2012. ELSTAT oznámil vo štvrtok nárast nezamestnanosti na 25,1% v júli 2012, po silne zrevidovaných 24,8% (pôvodne 24,4%). Nezamestnanosť u mladých predstavovala v júli 54,2%!

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.