Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Grécky priemysel - pokles objednávok -9,8% | Ekonomika Grécka
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Grécky priemysel | Január 2013 – objednávky v priemysle s poklesom -9,8%

Grécky priemysel – Grécky štatistický úrad ELSTAT dnes informoval o zlých dátach k neočisteným objednávkam v gréckom priemysle. Objednávky v priemysle sa v Grécku prepadli v januári 2013 o -9,8% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka po ľahko nahor zrevidovaných -9,0% v decembri 2013. Napriek halucináciám Trojky o náraste konkurencieschopnosti prišlo oslabenie priemyslu v Grécku znovu zo zahraničných objednávok, ktoré sa k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka prepadli o -18,2%. Objednávky na vnútornom trhu na vnútorný dopyt orientovaného priemyslu v Grécku sa zastabilizovali na nízkej úrovni +1,3% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka.

Vývoj objednávok na vnútornom trhu v priemysle v Grécku

Objednávky na vnútornom trhu v gréckom priemysle
Vývoj gréckych objednávok na vnútornom trhu neočistených originálnych údajov od ELSTAT (Index 2005=100) od januára 2000 do januára 2013. V januári 2013 to išlo v Grécku o +1,3% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka v priemysle nahor, na 47,5 indexových bodov po 46,9 indexových bodov v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. K neočistenému mesačnému maximu v júni 2008 to išlo pri objednávkach na vnútornom trhu v gréckom priemysle zo 131,8 indexových bodov nadol o dramatických -64,0%. To je teda ale obrovské číslo!

Eurostat svoju sezónne očistenú dátovú radu k objednávkam priemyslu pre všetky krajiny EU27 žiaľ úplne pozastavil! Tým pádom je možný už len pohľad na neočistenú dátovú radu.

Napriek avizovanému rastu konkurencieschopnosti v Grécku cez šetrenie dovnútra, primárne cez škrtanie v platoch, sa dokonca aj zahraničné objednávky doslova kompletne prepadli. Napriek tomu, že celková suma všetkých reálnych zamestnaneckých platov do Q4 2012 už poklesla o bezprecedentných -35,3% k maximu, čím  v Grécku spôsobila výrazný útlm v privátnej spotrebe a nárast sociálnych nepokojov.

Grécky priemysel: Vývoj objednávok v priemysle

Zahraničné objednávky v gréckom priemysle - Elstat
Vývoj neočistených zahraničných objednávok v gréckom priemysle od januára 2000 do januára 2013 podľa údajov ELSTATu (Index 2005=100). V januári 2013 poklesli neočistené zahraničné objednávky v gréckom priemysle k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -18,2% na 96,0 indexových bodov. Vzhľadom ku zničeniu vnútorného dopytu a tým pádom aj na vnútorný dopyt orientovaného gréckeho priemyslu neprináša zahraničný dopyt naďalej ani len náznakom žiadny ekvivalent pri objednávkach v priemysle. K neočistenému maximu z marca 2007 so 162,94 indexovými bodmi to išlo pri zahraničných objednávkach nadol už o -41,1%.

Predovšetkým zahraničné objednávky z krajín mimo eurozóny poklesli v januári 2013 k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka v Grécku o poriadnych -26,0%, zatiaľ čo objednávky z eurozóny poklesli v Grécku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -7,9%. Doslova verejná spoveď Trojky a jej pomocníkov, ktorá znázorňuje hospodársku a sociálnu devastáciu Grécka, keďže práve zahraničný dopyt by mal v dôsledku opatrení, ak by teda boli zmysluplné, plniť tento účel!

Ešte neočistené originálne dáta od ELSTATu pre celkové objednávky v priemysle v Grécku:
Celkové objednávky v gréckom priemysle
Vývoj neočistených celkových objednávok v gréckom priemysle od januára 2000 do januára 2013. V januári 2013 to išlo v Grécku neočistene k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -9,8% nadol na 66,5 indexových bodov. K neočistenému maximu v marci 2007 so 138,5 indexovými bodmi to išlo nadol o -52,0%.

Naďalej sa aj na objednávkach v Grécku ukazuje, že neexistuje žiadna nádej na nejaké oživenie rastu.

Zdroj dát:
1. http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/PAGE-themes?p_param=A0503&
r_param=DKT27&y_param=2013_01&mytabs=0

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.