Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Grécko | Pokles objednávok gréckeho priemyslu o -8,8% | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Grécky piemysel | Prepad pri objednávkach o -8,8%

Grécky štatistický úrad ELSTAT oznámil dnes znovu zlé dáta o objednávkach v gréckom priemysle. Celkové nahromadenie a maximalizácia dosiahnutých národnohospodárskych škôd naberá ďalej na obrátkach. Celkové objednávky poklesli v Grécku v auguste 2012 o celkových -8,8% k predošlému roku. Objednávky v priemysle na vnútornom trhu poklesli už z dosť nízkej úrovne o ďalších -10,7% oproti predošlému roku a objednávky na zahraničnom trhu poklesli o -7,5% k predošlému roku. Priemysel v Grécku pri pohľade na objednávky z Eurozóny poklesol o -6,8%, zatiaľ čo pri objednávkach v zahraničnom trhu mimo Eurozóny až o -10,3%, rovnako v porovnaní s predošlým rokom. Namiesto toho, aby sme sledovali zlepšujúcu sa konkurencieschopnosť a výkonnosť ekonomiky v Grécku podľa objemu objednávok v priemysle, vidno v Grécku skôr ďalší prepad reálnej ekonomiky aj v oblasti priemyslu.

Naďalej nasleduje prepad hlavne na vnútornom trhu v priemysle v Grécku

Priemysel Grécka - pokles objednávok na vnútornom trhu o -10,7% k predošlému roku.

Vývoj gréckeho vnútorného priemyslu na základe neočistených originálnych údajov ELSTAT, od augusta 2000. V auguste 2012 poklesli objednávky na vnútornom trhu o -10,7% k predošlému roku na 44,7 indexových bodov. K najlepšej hodnote v auguste 2005 s 82,8 indexovými bodmi je to už prepad o -46,01% v priemysle.

Objem objednávok v gréckom priemysle na vnútornom trhu - ELSTAT.

Vývoj objednávok v priemysle v Grécku na základe neočistených originálnych dát z ELSTAT, od januára 2000 do augusta 2012. Sezónne čistý august zaznamenal v auguste 2012 nové minimum pri neočistených originálnych údajov v priemysle na vnútornom trhu.

Eurostat - vývoj objednávok na vnútornom trhu gréckeho priemyslu.

V grafe sezónne očistené objednávky na vnútornom trhu v gréckom priemysle, od januára 2000 do augusta 2012, na základe údajov Eurostatu (Index 2005=100). Indexový stav pre máj, jún, júl a august 2012 je predbežne len s odhadom, keďže dátová banka Eurostatu so sezónne očistenými údajmi pre priemysel v Grécku nebola odvtedy aktualizovaná.

Grécko napriek poklesu platov naďalej bez konkurencieschopnosti

Napriek avizovanému rastu konkurencieschopnosti cez vnútorné škrty, najmä krátenie miezd, nestúpa skutočne priemysel zahraničného obchodu v Grécku tak, ako by sa očakávalo. Napriek tomu, že celková suma zamestnancov v priemysle klesla o neuveriteľných -34,17% len za 12 kvartálov.

ELSTAT - vývoj zahraničného obchodu gréckeho priemyslu.

Vývoj neočistených dát zahraničného obchodu gréckeho priemyslu od januára 2000 do augusta 2012, podľa údajov ELSTATu (index 2005=100). V auguste 2012 poklesli neočistené zahraničné objednávky v priemysle o -7,5% oproti predchádzajúcemu roku, na 97,0 indexových bodov.

Ešte neočistené originálne dáta ELSTAT pre celkový objem objednávok:

Vývoj objednávok gréckeho priemyslu od roku 2000 do roku 2012.

Vývoj celkových neočistených objednávok v gréckom priemysle od januára 200 do augusta 2012. V auguste 2012 to išlo neočistene o -8,8% oproti predchádzajúcemu roku nadol, k 64,6 indexových bodov.

Eurostat (index 2005=100) - vývoj objednávok v gréckom priemysle.

V grafe sezónne očistené celkové objednávky gréckeho priemyslu od januára 2000 do augusta 2012, podľa údajov Eurostatu (index 2005=100). Indexový stav pre máj, jún, júl a august 2012 je predbežne odhadovaný, nakoľko dátová banka Eurostatu nebola od daného dátumu aktualizovaná.

Grécko bez náznaku rastu

Naďalej ukazuje vývoj objednávok v priemysle žiadny náznak rastu pre ekonomiku v Grécku. Pokroky v pohľade na hospodárske ciele ako výkonnosť ekonomiky zostávajú napriek masívnemu poklesu reálnych miezd nedosiahnuté, no negatívne efekty týchto krokov sa už ukázali jasne v hospodárskej aktivite.

Masívny príjmový a spotrebiteľský pokles práve v kombinácii s vysokými cenami v Grécku ničí práve vnútorný trh, bez toho aby existoval nejaký reálny ekvivalent pre zahraničný obchod a export. Spolu s drasticky klesajúcimi investíciami klesá aj produkcia a to sa prejavuje v Grécku na pokračujúcej depresii. Akékoľvek zlepšenie pre Grécko z pohľadu schopnosti splácať dlhy alebo možnosti odbúravania časti dlhov z výkonu ekonomiky, zostáva naďalej úplne nemožné.

To čo vidno na číslach v Grécku úplne jasne zistili už aj teraz zrazu páni v Troike, ako sa vyjadril nedávno líder Troiky v Grécku Poul Thomsen, že izolované prispôsobenie platov a rýchla fiškálna konsolidácia boli možno chybou a že to mohlo viesť k recesii: „Základným problémom je, že sme už v piatom roku recesie a stále máme pozitívnu infláciu.“…. No aké prekvapenie!

Hlavne pre Grécko je Euro ako korzet, s rovnakou menou ako Nemecko, s rovnakou cenovou úrovňou ako v Nemecku, no enormne nižšou produktivitou. Euro je pre Grécko totálne nevhodné a s ich zaostalým hospodárstvom zostanú s ním aj naďalej na dne.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.