Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Najvyšší verejný dlh Španielska od 1910 | Ekonomika Španielska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

HDP Španielska | Najvyšší verejný dlh Španielska od roku 1910

Španielske noviny EL Pais zverejnili, odvolávajúc sa na oficiálne zdroje informáciu, že hrubý verejný dlh Španielska vzrástol v porovnaní s rokom 2012 o +146 miliárd eur, na novú rekordnú úroveň 882,300 miliárd eur. Toto predstavovalo 84,0% nominálneho HDP Španielska, čo je najvyššia úroveň k hospodárskej aktivite od roku 1910! Rozsiahle zvýšenia daní a škrty vo výdavkoch štátu nedosiahli ani tu, ako sa očakávalo, požadovaný cieľ. Hospodárstvo bolo procyklicky priškrcované a na jednej strane prichádzalo k výpadkom príjmov štátu a na druhej strane v dôsledku obrovskej nezamestnanosti k vysokým výdavkom v sociálnej oblasti (zákonom stanovené) a v dôsledku vysokých úverových výpadkov k záchranám bánk vo výške 40 miliárd eur. Naďalej klopali na dvere žiadosti o pomoc pre autonómne regióny Španielska, nezaplatené dlhy štátu, španielsky podiel na záchrane pre Grécko, Portugalsko, Írsko a úrokové zaťaženie vo výške 28,848 miliárd eur v roku 2012.

Deficit štátneho rozpočtu Španielska nemohol byť utopený a mohol dosiahnuť 9% nominálneho HDP. Banková pomoc vo výške 40 miliárd eur síce zvýšila zadlženie Španielska, no ako aj ostatné dlhy Španielska nie 1:1 v kvóte deficitu. Nárast hrubého zadlženia Španielska nie je identický s nárastom maastrichtského deficitu, podľa ujednania o nadmernom deficite, kde je ukazovaný len deficit financovania podľa *ESVG 1995 a nie štátom prebrané dlhy.

Vývoj zadlženia Španielska od Q4 1990

Drámu vývoja pri hrubom štátnom zadlžení Španielska ukazuje nasledujúci graf:

Vývoj hrubého zadlženia Španielska od Q4 1990 do Q4 2012.

Vývoj hrubého zadlženia Španielska v percentách k nominálnemu HDP od Q4 1990 do Q4 2012. V Q4 2012 vzrástlo hrubé zadlženie Španielska na 84,0% nominálneho HDP, po 77,4% v predchádzajúcom kvartáli a po 69,3% v rovnakom kvartáli predchádzajúceho roka.

Španielsko sa bude držať záchrany bánk, keďže ešte ďalších 200-300 miliárd eur visia vo vzduchu v podobe toxických úverov v bilanciách a tieto budú kapitál bánk naďalej naťahovať. Prasknutá bublina s nehnuteľnosťami a silná recesia budú v bilanciách bánk, v autonómnych regiónoch Španielska a v sociálnych istotách naďalej reflektované, a keď na to bude Španielsko reagovať prebratím dlhov (socializovaním dlhov) a na druhej strane sa bude pokúšať to neutralizovať ďalšími škrtmi vo výdavkoch, potom sa naďalej bude len zosilňovať špirála úpadku, až do totálneho kolapsu celej spoločnosti. Pod takouto agendou je Španielsko zakrátko pochované. Miesto konca krízy je na dohľad len ďalšie vyostrovanie. Všetko ostatné možno považovať len za smiešnu propagandu eurokratov.

Zdroj dát:
1. http://economia.elpais.com/economia/2013/02/16/actualidad/1361043416_187573.html
2. http://www.bde.es/webbde/en/estadis/infoest/bolest11.html
3. *http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-42-02-585/DE/KS-42-02-585-DE.PDF

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.