Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Spotrebiteľská dôvera v Holandsku | Pokles na -37 indexových bodov

Ako informoval holandský štatistický úrad CBS, spotrebiteľská dôvera v Holandsku poklesla v novembri 2012 na hodnotu -37 indexových bodov, po -32 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci. Tieto údaje v dôvere spotrebiteľov veľmi úzko súvisia s prepadom HDP v Holandsku v Q3 2012, ale aj s poklesom cien nehnuteľností, klesajúcimi reálnymi príjmami, poklesom spotreby a veľmi slabými číslami prihlásenia nových automobilov v Holandsku.

Spotrebiteľská dôvera v Holandsku.

Sezónne očistený vývoj spotrebiteľskej dôvery v Holandsku, od apríla 1986 do novembra 2012. V Novembri 2012 poklesla spotrebiteľská dôvera v Holandsku na hodnotu -37 indexových bodov.

V spotrebiteľskej dôvere v Holandsku pokles najmä pri očakávaniach finančnej situácie

Z troch subindícii spotrebiteľskej dôvery padli najmä 3 z nich výrazne k hodnote z predošlého mesiaca. Na zamyslenie je najmä vývoj subindexu očakávania vlastnej finančnej situácie na ďalších 12 mesiacov, ktorý poklesol o silných 12 bodov na -32 indexových bodov, a tým dosiahol najnižšiu úroveň od apríla 1986. Horšie tieto očakávania už ani nemôžu byť!

Zdroj údajov:
1. http://www.cbs.nl/nl-NL/menu/themas/dossiers/conjunctuur/publicaties/
conjunctuurbericht/inhoud/verwachting/2012-11-20-m10.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.