Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Maloobchodný obrat Grécka | Obraty v maloobchode -16,4%
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Maloobchodný obrat Grécka | Január 2013 s poklesom -16,4%

Maloobchodný obrat Grécka – Štatistický úrad ELSTAT dnes znovu zverejnil údaje o silne klesajúcich obratoch v maloobchode v Grécku, tento krát za mesiac január 2013. V januári poklesli (očistené) obraty v maloobchode v Grécku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o neočistených -16,4%, čo bolo znovu všetkými mainstreamovými médiami dokonale ignorované. Naďalej neexistuje pri páde nadol žiadna nádej na zastavenie. Tieto údaje ukazujú hospodárstvo v bezprecedentnej hospodárskej depresii. K sezónne očistenému maximu z marca 2008 predstavoval pokles obratov v maloobchode v Grécku už obrovských -44,4%. Otázka zmysluplnosti takejto šokovej terapie sa čoraz viac dostáva na povrch.

Obraty v maloobchode v Grécku

Obraty v maloobchode a podsektoroch v Grécku
Reálne obraty v maloobchode a jeho podsektoroch v Grécku v januári 2013 v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. Celkové neočistené reálne obraty v maloobchode poklesli v Grécku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -16,4%. Pri potravinách, nápojoch a tabaku sa silný pokles trochu zmiernil a dosiahol úroveň -12,7% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka.

Dokonca nominálne poklesli obraty v maloobchode v Grécku v januári 2013 k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -16,2%. Grécky ELSTAT sa vždy pri týchto dátach o jeden mesiac omešká, ako je tomu aj v prípade Talianska.

Neočistené reálne obraty v maloobchode v Grécku

Vývoj celkových reálnych obratov v maloobchode v Grécku
Vývoj neočistených celkových reálnych obratov v maloobchode v Grécku bez predaja automobilov od januára 1995 do januára 2013 podľa dátovej rady štatistického úradu ELSTAT. V januári 2013 poklesli reálne obraty v maloobchode v Grécku k predchádzajúcemu mesiacu o -16,4% na ešte 66,3 indexových bodov. K maximu v januári 2008 s 111,9 indexovými bodmi to išlo nadol už o -40,7%.

Čistá katastrofa sa ukazuje na obratoch v maloobchode pri potravinách, nápojoch a tabaku:
Grécko - obraty v maloobchode pri potravinách
Vývoj neočisteného subindexu pre potraviny, nápoje a tabak od januára 1995 do januára 2013. V januári poklesli v Grécku reálne obraty v maloobchode pri potravinách, nápojoch a tabaku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -12,7% na ešte 57,1 indexových bodov a tým pádom na najnižší stav mesačnej dátovej rady od januára 1995.

Najneskôr pri tomto grafe sa ukazuje otrasný výsledok nastolenej úspornej agendy, ktorá pod zámienkou „reforiem” organizuje skôr chudobu pre všetkých obyvateľov v Grécku a za domnelými „pokrokmi” sa v skutočnosti nachádza len absolútna hospodárska katastrofa. Najlepším januárom rokov “00” v Grécku bol január 2001 s 98,8 indexovými bodmi a odvtedy sa tento index v potravinách, nápojoch a tabaku prepadol už o -42,2%, v porovnaní s januárom 1995 dokonca o -51,1%. Aj pri obrate reálnych obratov motorových palív na čerpacích staniciach v Grécku sa ukazuje niečo úplne nepredstaviteľné. V januári 2013 to išlo nadol o -19,0% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka na 55,7 indexových bodov. K januárovému maximu v januári 2008 so 165,6 indexovými bodmi predstavoval prepad už neuveriteľných -66,4%! V Grécku muselo teda dôjsť doslova k zastaveniu signifikantného objemu privátnej a firemnej premávky.

Jeden doslova šialený prepad sa ukazuje aj na dlhej dátovej línii sezónne očistených dát k reálnym obratom v maloobchode od januára 1970:
Obraty v maloobchode v Grécku
Vývoj reálnych a sezónne očistených obratov v maloobchode v Grécku bez predaja automobilov od januára 1970 do januára 2013. V januári 2013 zaznamenal predbežne odhadnutý index úroveň 65,4 indexových bodov. V Eurostate ešte nie je k dispozícii nová dátová rada s novým základným rokom 2010=100 vrátane januára 2013, takže januárové údaje sú odhadnuté zatiaľ len podľa starého základového roka 2005=100. K historickému maximu z januára 2008 so 117,54 indexovými bodmi poklesli reálne obraty v maloobchode v Grécku už o neuveriteľných -44,4%. Aktuálne sa obraty v maloobchode v Grécku pohybujú na najnižšej úrovni od novembra 1994 a v poslednom čase sa nachádzajú na úrovni osemdesiatych rokov, dokonca niekedy až na úrovni sedemdesiatych!

Toto hospodárske šialenstvo v poklese spotreby, investícií a produkcie sa už musí konečne zastaviť, pretože len potom sa môžu udržať pracovné miesta, môžu vznikať nové a z nich sa môžu následne generovať nové príjmy. Ak sa Troika neodkloní od organizovanej stratégie úpadku, Gréci musia opustiť európsky priestor a jeho korzet spoločnej európskej meny, opustiť nastolený neoliberálny koncept a eurokratov a ich pomocníkov z Grécka poslať do čerta. V opačnom prípade neexistuje spôsob ako sa zbaviť úpadku. Vzhľadom na tieto deprimujúce dáta je na stole otázka, prečo to už Gréci dávno nespravili?

Zdroj dát:
1. http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/A0508/PressReleases/
A0508_DKT39_DT_MM_01_2013_01_F_EN.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.