Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Maloobchodný obrat Grécka v novembri 2014 poklesol
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Maloobchodný obrat Grécka | November 2014 s poklesom -1,6 %

Grécky štatistický úrad Elstat dnes zverejnil údaje, podľa ktorých reálny maloobchodný obrat Grécka poklesol za mesiac november 2014 o -1,6 % oproti rovnakému mesiacu minulého roka. V novembri 2014 klesli maloobchodné obraty očistené o pracovné dni o -1,5 % k predchádzajúcemu mesiacu. Počas prvých jedenásť mesiacov roka 2014 to išlo s obratmi v gréckom maloobchode reálne dole z kopca, a to -0,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka a v nominálnom vyjadrení bol zaznamenaný pokles na úrovni -0,8 %.

Maloobchodný obrat Grécka a jeho podsektory

Maloobchodný obrat Grécka v podsektorochGraf: Maloobchodný obrat Grécka – reálne obraty v maloobchode Grécka a jeho podsektoroch.

Ako vyzerali reálne obraty v gréckom maloobchode a jeho jednotlivých podsektoroch v novembri 2014 v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka nám bližšie zobrazuje hore uvedená ilustrácia. Maloobchodné obraty Grécka, očistené o pracovné dni, sa celkovo znížili o -1,5 % oproti predchádzajúcemu mesiacu.

Grécky ELSTAT sa vždy pri týchto údajoch o maloobchodných obratoch omešká, ako je tomu aj v prípade Talianska.

Obraty v maloobchode Grécka pri potravinách, nápojoch a tabaku

Reálne obraty potraviny nápoje tabákGraf: Maloobchodný obrat Grécka – vývoj subindexu pre potraviny, nápoje a tabak.

Pri potravinách, nápojoch a tabaku to išlo dole dokonca o ďalších -10,8 %, a tým na najnižší stav mesačnej dátovej rady. Podľa zverejnení ELSTATU môžeme vidieť, ako sa od januára 1995 vyvíjali reálne obraty v maloobchode očistené o pracovné dni pri potravinách, nápojoch a tabaku. V novembri 2014 poklesol reálny maloobchodný obrat Grécka k predchádzajúcemu mesiacu o -10,8 %, teda na iba -59,5 indexových bodov.

Aké stopy zanechala misia veriteľskej Trojky na gréckom národe?

Tu sa ukazuje ďalšia odvrátená tvár stratégie veriteľskej Trojky, za ktorou stojí nielen neporovnateľný prepad hrubého domáceho produktu krajiny o -26 %, ale aj narastajúca chudoba a bieda ďalšej vrstvy gréckeho obyvateľstva. Takmer nutne musela vyhrať voľby Syriza. Vždy to bolo skôr hádankou, ako dlho sa Gréci ešte dokážu podrobiť takýmto škrtom. A pravdepodobne/možno je Syriza sama o sebe ešte príliš slabá a bez prostriedkov, aby sa mohla postaviť proti režimu eurozóny. Pomoc pre Grécko v podobe reforiem znamenala v skutočnosti sanácie bánk v eurozóne na jednej strane a chudobu a stratu pracovných miest pre milióny Grékov lemovanú (zdobenú) poklesom nominálneho HDP na strane druhej. Človek si musí predstaviť, čo sa ukrýva za skutočným prepadom v obrate pri potravinách, nápojoch a tabaku o -55,9 % z maxima z roku 2008.

Byť konkurencieschopný na trhu cez zbedačenie nepredstavuje model s perspektívou do budúcnosti, iba jeden z faktorov vedúcich k hospodárskemu úpadku. Konkurencieschopnosť je možná iba prostredníctvom investícií do strojov a zariadení pri vyššej produktivite a inováciách.

Reálne obraty v maloobchode Grécka bez predaja áut

Obraty bez predaja áutGraf: Maloobchodný obrat Grécka – obraty v maloobchode Grécka bez predaja áut.

Ako prebiehal vývoj neočistených celkových obratov v maloobchode v Grécku bez predaja áut od januára 1995 podľa dátovej rady štatistického úradu ELSTAT nám zachytáva hore uvedený graf. V novembri 2014 poklesli reálne obraty v maloobchode v Grécku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -1,5 % na 70,2 indexových bodov. Za prvých jedenásť mesiacov roka 2014 poklesol reálny maloobchodný obrat Grécka v rovnakom časovom období minulého roka o -0,3 %. Celkové mesačné údaje týkajúce sa gréckeho maloobchodného obratu za rok 2014 boli v aktuálnej oprave opätovne dopĺňané.

Pozrime sa ešte, ako sa vyvíjali sezónne očistené reálne obraty v maloobchode Grécka:

Sezónne očistené maloobchodné obraty GréckaGraf: Maloobchodný obrat Grécka – sezónne očistené maloobchodné obraty.

V hore uvedenom grafe môžeme sledovať, ako sa od januára 1963 vyvíjali reálne sezónne očistené maloobchodné obraty Grécka bez predaja áut (2010=100). V novembri 2014 poklesol predbežne odhadnutý index na 73,2 indexových bodov. Z historického maxima v apríli 2008 sa zo 126,21 indexových bodov reálne obraty v maloobchode Grécka prepadli o obrovských -42,0 %. Údaje týkajúce sa súčasného stavu a priebehu počas roka 2014 by na tom mohli byť o niečo horšie, pretože nezahŕňajú korektúru od januára do novembra 2014.

Ekonomika Grécka vlani prekonala recesiu. Vyhliadky gréckej ekonomiky, nad ktorou sa zmráka, hodnotia pesimisticky aj samotní grécki podnikatelia. Maloobchodný obrat Grécka poklesol v novembri 2014 prvýkrát po šiestich mesiacoch, kedy výkon gréckej ekonomiky začal po šiestich rokoch poklesu konečne rásť.

Zdroje dát:
1.http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE/BUCKET/A0508/PressReleases/A0508_DKT39_DT_MM_11_2014_01_F_EN.pdf
2.http://ec.europa.eu/eurostat/help/new-eurostat-website

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.