Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nehnuteľnosti v Španielsku - pokles -37,8% | Ekonomika krajín
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nehnuteľnosti v Španielsku | Jún 2013 ceny s poklesom o -37,8% k maximu

Podľa dát od španielskej spoločnosti TINSA hodnotiacej nehnuteľnosti v Španielsku (Tasaciones Inmobiliarias) poklesli v Španielsku v júni 2013 ceny nehnuteľností celoplošne k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -10,6%. Od historického maxima z decembra 2007 predstavuje pokles cien nehnuteľností v Španielsku už -37,8%. Správa o nehnuteľnostiach od TINSA sa objavuje v mesačných intervaloch. Cenový index cien nehnuteľnosti v Španielsku IMIE (Indice de Mercados Españoles Inmobiliarios) poklesol v júni 2013 na nominálnych 1421 indexových bodov, po 1429 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci a po 1589 indexových bodov v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Vo veľkých španielskych mestách a v hlavnom meste krajiny poklesli ceny nehnuteľností o -13,5%, pričom na Baleárach a Kanárskych ostrovoch pokles cien nehnuteľností predstavoval k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka len -6,8%.

Nehnuteľnosti v Španielsku – vývoj cenového indexu od TINSA (IMIE)

Nehnuteľnosti v Španielsku - vývoj cenového indexu

Vývoj nominálneho indexu cien nehnuteľnosti IMIE v Španielsku od januára 2001. Od januára 2001 rástli ceny nehnuteľností v Španielsku až k +144% v maxime z decembra 2007. Odvtedy to už išlo o -37,8% nadol na 1421 indexových bodov v júni 2013.

Nehnuteľnosti v Španielsku – vývoj cien nehnuteľností IMIE v percentách

Nehnuteľnosti v Španielsku - vývoj cien v percentách

Vývoj cenového indexu nehnuteľností (IMIE) v Španielsku podľa TINSA v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 2001 do júna 2013. V júni 2013 to išlo s hodnotou cien nehnuteľnosti v Španielsku o -10,6% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka nadol.

TINSA, založená v roku 1985, je vedúcou spoločnosťou na trhu v oblasti hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. V novembri 2010 prevzala od Španielskeho združenia sporiteľní (Conferación de Cajas de Ahorros Espanóla/CECA) private-equity spoločnosť Advent International. Skupina TINSA je aktívna v 25 krajinách, pričom len v Španielsku prevádzkuje 32 pobočiek na účel hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. IMIE od TINSA poskytuje na rozdiel od Španielskeho štatistického úradu INE od januára 2001 celkom dlhú dátovú líniu, ktorá ukazuje aj komický nárast s aktuálnou trhovou korekciou. Index poskytuje mesačné, nie kvartálne údaje cien nehnuteľnosti v Španielsku ako INE od roku 2007.

Zdroj dát:
1. http://www.tinsa.es/es/11092/research/imie-general-y-grandes
-mercados/fichas-mensuales-2013/ano-2013/imie-junio-2013.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.