Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
10 ročné nemecké dlhopisy | Marec 2015 s výnosom 0,18 %
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nemecké dlhopisy so splatnosťou 10 rokov | Marec 2015 výnos 0,18 %

Tretí marcový týždeň dosiahli 10 ročné nemecké dlhopisy výnos na úrovni 0,179 %, a tým sa ich výnos priblížil k historickému minimu. Očakáva sa, že Nemecko bude v roku 2015 emitovať výrazne menej vládnych dlhopisov, a preto bude celková ponuka nemeckých dlhopisov nižšia.

Nemecké dlhopisy so splatnosťou do 10 rokov a ich výnosová krivka

Nemecké dlhopisy výnos 2015Graf: Nemecké dlhopisy – výnosy 10 ročných nemeckých dlhopisov.

Vývoj výnosu nemeckého vládneho dlhopisu od roku 1989 do 20.03.2015 zachytáva hore uvedený denný graf. Výnos z 10 ročných nemeckých dlhopisov bol 20.03.2015 len na úrovni 0,179 %. Nemecké dlhopisy nesú záporný výnos až po šesťročnú splatnosť.

Nemecké dlhopisy aj naďalej najstabilnejšie

Výnos nemeckých dlhopisov s dvoma rokmi do splatnosti sa pohyboval dokonca na úrovni -0,24 %, pri nemeckých dlhopisoch s piatimi rokmi do splatnosti to bolo na úrovni -0,11 %. Nikdy predtým neboli výnosy štátnych dlhopisov nemeckej vlády také nízke, pri nemeckých dlhopisoch so splatnosťou 2-5 rokov dokonca záporné, čím vzniká bublina v celej svojej kráse! Ešte nikdy nebolo pre štát tak výhodné zadlžiť sa, a tým si dovoliť nutné investície do nemeckej infraštruktúry (ciest, mostov, železníc a škôl) a potlačiť pri tom aj HDP krajiny, čím by sa zvýšilo aj jej kapitálové imanie. Napriek tomu zotrváva v čiernej nulovej horúčke a upúšťa od nutných investícií. Nemecko však zostáva lídrom dlhopisového trhu v eurozóne.

Menová politika ECB s programom odkupovania dlhopisov v snahe podporiť rast ekonomiky eurozóny

Nezávisle od toho, je to skutočne šialené, čo investori podnecovaní zo strany ECB pri cenách štátnych dlhopisov „sledujú.“ Očakávanie v prosperujúce hospodárstvo musí byť „mocné“ alebo je to všetko oddelené a má už len výpovednú schopnosť blízku nule – jedna z medzier vydareného systému v novom území, značne manipulovaná centrálnymi bankami?

Kľúčový nemecký akciový index Dax prvýkrát v histórií prelomil hranicu 12000 bodov

Aj najvýznamnejší akciový index v Nemecku Dax koketuje s režimom bublín. Tento týždeň prekročil psychologickú hranicu 12000 bodov.

Nemecký akciový index Dax 2015Graf: Nemecké dlhopisy a nemecký akciový index Dax.

Vývoj nemeckého akciového indexu, indexu výkonnosti od januára 1960 môžeme vidieť v hore uvedenom dennom grafe. V piatok tento index uzatvoril na konci obchodovania cez záverečný kurz na 12039 indexových bodov.

Od začiatku roka vzrástol kľúčový nemecký akciový index na +22,8 %, čisté iracionálne prekročenie, pretože zisky podnikov nemôžu vydržať takúto dynamiku vývoja akciového kurzu. V minulom roku index Dax pridal dokonca na +29,5 %. Naposledy za rok 2014 vzrástol zisk pred zdanením, úroky a odpisy 30 spoločností, ktoré tvoria nemecký index Dax v porovnaní s minulým rokom o +6,3 % na 109 miliárd eur.

Trhy potrebujú „neodkladne“ ešte viac likvidity, nestačí, že do nej už práve kvapká.

Objem exportu Nemecka v porovnaní s hodnotou nemeckého akciového indexu Dax

Je zaujímavé, ak si porovnáme priemernú hodnotu akciového indexu Dax a objemu nemeckého exportu. Vychádzame pri tom z toho, že nemecký obchodný model je jeden z prvotných exportných modelov. Z toho by sa mal črtať spoločný smer budúceho vývoja.

Dax a nemecký export 2015Graf: Nemecké dlhopisy – Vývoj ceny Dax a nemeckého exportu.

V hore uvedenom grafe môžeme sledovať, ako sa vyvíjal nominálny objem nemeckého exportu zachytený za 12 mesiacov, zakaždým je posledných 12 mesiacov prirátaných (modrou farbou), ako aj vývoj nemeckého akciového indexu (Dax /červenou) od januára 1980 do januára 2015, čo sa týka exportu Nemecka a do marca 2015 pri indexe Dax.

Napínavé, ako dlhodobý graf spracováva všetky nadsádzky a podhodnotenia zo strany finančných trhov pri indexe Dax, na konci grafu je tento index hyper prevetraný. Export Nemecka by nemal tento stav nasledovať. V januári 2015 poklesol naposledy objem exportu v Nemecku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -0,6 %, hoci euro oslabilo voči doláru v tomto období o -16,5 %.

Znehodnotenie eura v zhode so znehodnotením mien viacerých rozvíjajúcich sa trhov a Japonska škodí na rovnováhu svetového hospodárstva, investície, či už do zariadení alebo do infraštruktúry a jej pohybu. Blázinec, ktorý deformuje a manipuluje zdravý makroekonomický celosvetový vývoj!

Index nemeckej burzy cenných papierov pokračuje v dynamickom raste

A ešte dodatok: O niečo menej bublín podozrivo prináša Dax ako burzový index, teda bez reinvestovaných dividend.

Nemecký index Dax mesačný vývoj 2015Graf: Nemecké dlhopisy – mesačný vývoj indexu nemeckej burzy cenných papierov.

Hore uvedený mesačný graf zachytáva vývoj nemeckého akciového indexu Dax, ako burzového indexu od decembra 1987 do februára 2015 a stav za marec 2015. V piatok, 20. marca 2015 uzatváral akciový index Dax ako burzový index záverečný kurz na úrovni 6175,31 indexových bodov a prekonal tým len mierne doterajšie maximum z februára 2000 s 5939 bodmi.

Trhová kapitalizácia nemeckého akciového trhu

Pozrime sa ešte, ako to vyzerá s trhovou kapitalizáciou nemeckého akciového trhu.

Trhová kapitalizácia Nemecko 2015Graf: Nemecké dlhopisy – Trhová kapitalizácia nemeckého akciového trhu v miliardách eur.

Vývoj trhovej kapitalizácie na celkovom nemeckom akciovom trhu od januára 1991 do februára 2015 v miliardách eur môžeme sledovať v hore uvedenom grafe na mesačnej báze. Vo februári 2015 nám graf dokumentuje celkovú kapitalizáciu nemeckého akciového trhu vo výške 1659 miliárd eur.

Ale všetko je relatívne, trhová kapitalizácia všetkých amerických akcií činila vo februári 2015 hodnotu 26782 miliárd dolárov.

Nemecké dlhopisy dosahujú pozoruhodne najnižšie výnosy, čím sú považované v eurozóne za najstabilnejšiu oblasť.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.