Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Maloobchodne obraty v Nemecku s poklesom | Ekonomika Nemecka
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nemecký maloobchod | Marec 2013 – obraty s poklesom -2,8%

Nemecký maloobchod – Nemecký štatistický úrad Destatis dnes znovu informoval o slabých číslach pre maloobchodné obraty v Nemecku, tento krát za mesiac marec 2013. Nominálne maloobchodné obraty sa pri neočistených originálnych dátach prepadli v Nemecku o -1,4% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka a neočistené reálne obraty poklesli k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -2,8%. Marec 2013 mal však pri 25 predajných dňoch o dva dni menej ako marec 2012. Ak sa toto sezónne a kalendárne zohľadní, zostali obraty za marec v porovnaní s minulým rokom nezmenené a reálne to išlo k predchádzajúcemu mesiacu o -0,3% nadol! Naďalej sa dokumentuje v Nemecku dlhodobá spotrebiteľská slabosť pri privátnych domácnostiach, keďže stále sa maloobchodné obraty nachádzajú v Nemecku po sezónnom očistení o -1,7% pod úrovňou roku 2000 a o -1,9% pod úrovňou roku 1994, teda začiatkom dlhej dátovej rady!

Sezónne očistené maloobchodné obraty v Nemecku

Maloobchodné obraty v Nemecku

Vývoj sezónne a kalendárne očistených reálnych maloobchodných obratov v Nemecku (bez predaja áut) od januára 1994 do marca 2013. Očistené reálne maloobchodné obraty poklesli vo februári 2013 k predchádzajúcemu mesiacu o -0,3%, na 101,3 indexových bodov po nadol zrevidovaných 101,6 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci (pôvodne 102,5 indexových bodov). Dlhodobý graf od začiatku zbierania dát v januári 1994 ukazuje aj v januári 2013, dlhých 19 rokov po začiatku dátovej rady, že priemerné maloobchodné obraty sa nachádzajú v Nemecku dokonca ešte o -1,9% pod priemernou mesačnou úrovňou roku 1994!

Hodnotené podľa sústavne klesajúceho konzumného boomu v Nemecku a škodlivej propagandy, ktorá je mesiac čo mesiac mainstreamovými médiami a politikmi prezentovaná, realita pri maloobchode je čistou katastrofou, ktorá znázorňuje chorý obchodný model Nemecka, postavený na exporte.

Pri reálnych maloobchodných obratoch v Nemecku treba ale zohľadniť, že očistenie je realizované len o prikrášlený oficiálny nárast maloobchodných cien. Naďalej sledujeme silné revízie a zmeny hodnotiacich kruhov a dátovej kvality, resp. porovnateľnosti v dátovej rade. No aj nezávisle od tohto vidieť celkom jasne, že aj podľa oficiálnych dát sa už 19 rokov v Nemecku nekoná žiadny rast pri reálnych maloobchodných obratoch.

Indície pri maloobchodných obratoch znázorňuje vývoj obratov

Keďže maloobchodný obrat je závislý na silných sezónnych vplyvoch, sú kalendárne dáta upravované podľa Census-X12-Arima ujednania na to, aby sa získali dáta výpovednej hodnoty pre zhodnotenie. To je pre šírku výkyvov pri originálnych dátach aj skutočne potrebné:

maloobchodný obrat v Nemecku

Indície s neočistenými originálnymi dátami pri nominálnych (modrým) a reálnych (červeným) maloobchodných obratoch v Nemecku od januára 1994. Hrubo sa dá aj z originálnych dát vyvodiť, že to pri mesačných výkyvoch ide od roku 1994 buď rovnako alebo skôr nadol. V marci 2013 to išlo v Nemecku nominálne o -1,4% nadol a reálne o -2,8%, rovnako v porovnaní s tým istým mesiacom predchádzajúceho roka.

Nemecký maloobchod – štatistika

Štatistika v maloobchode v Nemecku je ukážková. 26’000 podnikov z celkového počtu 423’000 maloobchodov v Nemecku podáva mesačné hlásenia o obratoch štatistickým úradom vo svojej spolkovej krajine a 700 veľkých podnikov podáva hlásenia priamo na štatistický úrad Nemecka. Nahlásené údaje za celú krajinu a údaje veľkých podnikov sú spočítané dokopy a zverejnené Destatisom.

Obraty v maloobchode (okrem predajcov automobilov) vrátane zásielkového a internetového predaja tvoria v Nemecku skoro 30% celkových výdavkov u spotrebiteľov, čo ukazuje aktuálne správanie spotrebiteľov domácností. Skoro 20% tvoria privátne výdavky pre nájmy bytov a domov. Tieto sú ale relatívne neelastické a nemajú výpovednú hodnotu z pohľadu správania spotrebiteľa. Predaj automobilov, údržby, opravy a výdavky čerpacích staníc tvoria necelých 10% celkových výdajov domácností.
Žiaľ, slabé dáta reálneho maloobchodného obratu v Nemecku zostávajú už 19 rokov nezmenené a konzistentné, pričom odzrkadľujú len mizerný vývoj zamestnaneckých príjmov posledných dvoch desaťročí v Nemecku:

Vývoj zamestnaneckých platov v Nemecku

Vývoj zamestnaneckých platov v Nemecku

Vývoj reálnych zamestnaneckých platov v Nemecku ako index (nominálne platy/VPI 2010=100) od Q1 1991 do Q4 2012 podľa dátovej rady Destatis. V Q4 2012 vzrástol index reálnych miezd k rovnakému kvartálu predchádzajúceho roka o +0,7% na 110,0 indexových bodov. Priemerné mesačne reálne mzdy sa nachádzajú ešte stále pod historickým maximom z Q4 1992 so 116,9 indexovými bodmi (-5,9%)!

Ešte jeden pohľad na vývoj priemerných čistých platov v Nemecku podľa mesiacov a podľa zamestnancov podľa VGR dát:

Reálne (cenovo, sezónne a kalendárne očistené) priemerné čisté platy za zamestnanca po mesiaci od Q1 1991 do Q4 2012 (2005=100). V Q4 2012 to išlo síce nahor o +7,95 € na cenovo očistených priemerných 1500,39 eur (2005=100), to je však stále o -3,0% nižšia úroveň ako v roku 1991, čo je začiatok dátovej rady a o -1,5% pod úrovňou roku 2000 mesačne za zamestnanca!

Zdroj dát:
1. https://www.destatis.de/DE/PresseService/Presse/Pressemitteilungen/2013/04/PD13_150_45212.html
2. https://www-genesis.destatis.de/genesis/online

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.