Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nezamestnanosť v Španielsku - historické maximum | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nezamestnanosť v Španielsku | Január 2013 – rekordná nezamestnanosť

Nezamestnanosť v Španielsku – Španielske ministerstvo práce dnes zverejnilo za mesiac január 2013 znovu informácie o úspechoch v „reformách“, o ďalšom náraste v počte registrovaných nezamestnaných na nové historické maximum. Počet registrovaných nezamestnaných vzrástol v Španielsku k predchádzajúcemu mesiacu o +132’055 na 4,980778 milióna Španielov bez práce. V porovnaní k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka vzrástla celková nezamestnanosť v Španielsku o relevantných +380’949, resp. o +8,28%. V januári 2013 prišlo 82,5% všetkých nezamestnaných v Španielsku z odvetvia služieb (+108’982).

Nezamestnanosť v Španielsku najvyššia od konca diktatúry

Počet nezamestnaných v Španielsku 2013.

Vývoj oficiálne registrovanej nezamestnanosti v Španielsku od januára 1965 do januára 2013. V Januári 2013 vzrástol celkový počet nezamestnaných v Španielsku k predchádzajúcemu mesiacu o +132’055, na 4,980778 milióna Španielov. Španielsko je na tej „správnej ceste“ už viacero mesiacov!

Graf uvedený vyššie s najvyššou mierou oficiálnej nezamestnanosti od konca diktatúry Franka v Španielsku dokumentuje doterajšie zlyhania v nastavenej slepej ceste. Namiesto potrebnej stimulácie tvorby hodnôt a tým aj pracovných miest a príjmov sa organizuje pokles ekonomiky, celkových príjmov, rast nezamestnanosti a tým pádom aj sociálne nepokoje. Vybudované dlhové pyramídy nie sú kryté potrebným rastom výkonnosti ekonomiky, no naopak klesajúcou výkonnosťou, čo len maximalizuje úverové výpadky. Španielsko nemá problém len so zaostalou priemyselnou produkciou, ale aj so zásadným prepadom stavebného sektora v dôsledku prasknutia bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. No nie len tam došlo ku strate pracovných miest. V dôsledku recesie a kráteniu výdavkov štátu aj v sektore služieb.

Nezamestnanosť v jednotlivých sektoroch hospodárstva - január 2013.

Registrovaný počet nezamestnanosti v jednotlivých sektoroch hospodárstva za január 2013 (modrým) a predchádzajúceho mesiaca (oranžovým). 759’309 ľudí zo sektora výstavby bolo v januári 2013 v Španielsku nezamestnaných. 550’818 ľudí z priemyslu, ktorému stálo naproti celkovo 3,102474 milióna nezamestnanýchzo sektora služieb! Len od júla 2011 s 2,378475 milióna nezamestnaných v Španielsku zo sektora služieb pribudlo až do januára 2013 celkovo +723’989 nových nezamestnaných.

Tieto aktuálne dáta na španielskom pracovnom trhu naďalej ukazujú, že dosiahnuté hospodárske škody sa len naďalej maximalizujú! Údaje ukazujú len ľudí oficiálne registrovaných na úradoch práce. Economically Active Population Survey (EAPS) štatistického inštitútu INE, vykonávaného kvartálne, ukazuje za Q4 2012 ešte výrazne vyššiu mieru nezamestnanosti v Španielsku s celkovo 5,965 milióna nezamestnanými. Údaje EAPS sú širšie brané a zodpovedajú zhruba prieskumu v domácnostiach (Houshold data) na americkom pracovnom trhu. V prieskume je opýtaných 65’000 Španielov s trvalým pobytom od 16 rokov na ich aktuálny stav na pracovnom trhu v Španielsku. Tu sa nachádza detailný článok k Economically Active Population Survey: *Španielsko: Prieskum pracovného trhu ukázal 5,965 milióna nezamestnaných.

Zdroj dát:
1. http://prensa.empleo.gob.es/WebPrensa/noticias/laboral/detalle/1862
2. *http://www.querschuesse.de/spanien-arbeitsmarkterhebung-offenbart-5965-
millionen-arbeitslose/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.