Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Španielsko | Pochybné úvery španielskych bánk | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Španielske banky | Veľký skok pri pochybných úveroch

Dnes zverejnila Španielska centrálna banka (Banco de España) mesačné údaje španielskych bánk k „Údajom o pochybných úveroch“ za august 2012. Počet pochybných úverov a pôžičiek, z ktorých cez 75% je viac ako 90 dní po splatnosti, naďalej narastal na nový rekord 10,51% rozdaných úverov španielskymi bankami privátnemu sektoru, po zrevidovaných 10,09% (pôvodne 9,86%) v predošlom mesiaci a na 7,15% v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Aktuálnych 10,51% všetkých úverov po splatnosti v Španielsku predstavuje nové maximum. Za týmto číslom sa nachádza rekordná čistka v objeme 178,579 mld. Eur, po nahor zrevidovaných 171,684 mld. Eur v predchádzajúcom mesiaci (predtým 169,330 mld. Eur) a po 127,785 mld. Eur v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Celkový objem rozdaných pôžičiek a úverov v Španielsku pre domácnosti a privátny sektor sa zmenšil na 1,698713780 bil. Eur (-4,99% oproti predošlému roku) a naznačuje rekordnej sume poskytnutej privátnemu sektoru.

Španielske banky - v grafe znázornený náras pochybných úverov po splatnosti na 10,51%.

V grafe vývoj poskytnutých pochybných úverov a pôžičiek od januára 1975. V auguste 2012 narástol objem úverov na rekordnú čiastku 178,579 miliardy Eur.

V auguste 2012 narástol objem úverov po splatnosti na 10,51% všetkých úverov a pôžičiek a tým na nové maximum. Percentuálne maximum z februára 1994 bolo tak už tretíkrát po sebe značne prekročené.

Španielsko: Ekonomika v problémoch nie len kvôli hypotekárnej kríze

Nárast objemu pochybných úverov je spôsobený samozrejme hlavne objemom samotných hypoték, keďže pokles na španielskom trhu s nehnuteľnosťami z dôvodu pokračujúcej dlhovej krízy a rovnako aj vysokej nezamestnanosti v Španielsku naďalej naberá na obrátkach. Španielsky index hodnotenia nehnuteľností IMIE (Indice de Mercados Españoles Inmobiliarios) a organizácia TINSA (Tasaciones Inmobiliarias), ktorá sa zaoberá hodnotením nehnuteľností, toto číslami len potvrdzujú:

V grafe vývoj cien španielskych nehnuteľností od januára 2001.

V grafe vývoj IMIE od januára 2001. Od januára 2001 stúpali ceny nehnuteľností o +144% až do decembra 2007. Potom už nasleduje razantný pokles už o -32,9%, na 1532 indexových bodov, v porovnaní s 1545 indexovými bodmi v predchádzajúcom mesiaci a 1734 indexovými bodmi v tom istom mesiaci v predošlom roku. Prasknuté špekulatívne bubliny môžu tento stav priniesť v Španielsku k východziemu bodu, čo ukáže mizernú ekonomickú situáciu v Španielsku v tom pravom svetle.

Španielska úverová bublina kvôli Euru

Tento komický vývoj cien do roku 2007 bol spôsobený čisto rozdávaním úverov kvôli nižším úrokovým sadzbám po zavedení Eura v Španielsku. Razantný nárast poskytnutých úverov začínal v Španielsku od januára roku 2001 na úrovni 253,844 mld. Eur na neuveriteľných 1,018784 bil. Eur v decembri 2007. Odvtedy v Španielsku poklesol objem rozdaných hypoték o rekordnú úroveň -8,46%, na celkových 931,264 mld. Eur.

Vývoj poskytnutých úverov v Španielsku od roku 1986 do roku 2012.

Vývoj rastúceho objemu rozdaných hypoték v Španielsku od januára 1986 do augusta 2012.

Jednoznačný je aj aktuálny pokles rastúcich úverových objemov pre domácnosti a podnikateľov španielskym bankovým systémom. V auguste 2012 bol objem úverov pre domácnosti a podnikateľov už 19. mesiac po sebe s poklesom a znovu na novú rekordnú úroveň:

Pokles poskytnutých úverov španielskym bankovým systémom.

Vývoj úverových objemov španielskych bánk pre domácnosti a podnikateľov v percentách v porovnaní s predchádzajúcim rokom od januára 1963. Desiatky rokov prebiehala úverová expanzia na úrovni 15-25%, prerušená dvomi krachmi, ktoré boli zmazané prakticky ihneď ďalšími expanziami. Tentokrát dochádza k úverovej kontrakcii. Už 19. mesiac v rade klesá objem úverov k predošlému roku, v auguste 2012 nová negatívna úroveň -4,99%.

Obrovský nárast úverov pre domácnosti a firmy

Objem úverov pre privátny sektor predstavoval v januári 200 len 483,742 mld. Eur a následne vystrelil dynamicky na 1,869882 bil. Eur k maximu v decembri 2008 a odvtedy je len jedna marginálna kontrakcia o len 1,698713780 bil Eur v auguste 2012. Toto dokazuje, že aj malý pokles objemu úverov už dokážu v ekonomike narobiť obrovské problémy. Pretože HDP-kontrakty a úverové kontrakty prebiehajú ruka v ruke.

Privátny sektor - pokles poskytnutých úverov o -4,99%.

Priebeh poskytnutých úverov španielskymi bankami pre privátny sektor (firmy a domácnosti) od januára 1970. V auguste 2012 poklesol objem na novú rekordnú úroveň o -4,99% k predošlému roku. Tzv. deleverage effect stojí len na začiatku, no už teraz musia byť banky „zachraňované“ obrovskými miliardami Eur. Ak by naďalej dochádzalo k poklesu objemov úverov, Španielsko ako štát a euro-záchrancov to totálne prevalcuje.

Riziko, do ktorého išiel bankový systém v Španielsku sa neobmedzuje len na poskytnuté úvery domácemu privátnemu sektoru. Týka sa to rovnako aj financovania španielskeho štátu a rovnako aj medzinárodných úverov  Španielska, preto už len krátky pohľad na celkovú bilanciu španielskeho bankového systému (MFIs) ukazuje ten potenciálny armageddon.

Pohľad na bilanciu španielskeho bankového systému (MFIs).

Španielske banky, vrátane Španielskej centrálnej banky, mali v auguste celkové aktíva v objeme 4,234947 bil. Eur. V januári 1990 to bolo len skromných 491 mld. Eur. Španielsky bankový systém je jedno obrovsky nafúknuté monštrum s veľkým potenciálom na toxické aktíva! Celkové aktíva španielskeho bankového sektoru dosiahli 4-násobok španielskeho HDP!

Už len krátke vybočenie bilancie Španielskeho MFI narobil hospodárstvu obrovské problémy. Skutočný pokles tejto bilancie by predstavoval obrovské kolaterálne škody.

Situácia v Španielsku len špičkou ľadovca

Aktuálny objem pochybných úverov a pôžičiek privátneho sektora ukazuje len viditeľnú špičku ľadovca, ktorý však naďalej naberá na veľkosti. Pri klesajúcej nezamestnanosti a poklese hospodárskej aktivity a pokračujúcich ťažkých úsporných opatrení v Španielsku, by mohla kríza ďalej eskalovať. Záchranné balíky ktoré Španielsko aplikovalo, nemajú žiadny dosah na reálnu ekonomiku alebo verejnosť. Naopak, práve predpokladom na ďalšie záchranné balíky sú ďalšie úsporné opatrenia, ktoré hospodársku aktivitu naďalej zadúšajú, a tým negatívne pôsobia na možný zvrat, čo pôsobí len na ďalšie výpadky úverov a požiadavky na nové záchranné sumy.

Výsledok, ktorý prišiel po nariadení španielskej vlády na stres-testy bankového sektora, ktorý ukázal kapitálovú požiadavku v objeme 59,3 mld. Eur, bol len obyčajný vtip, čo dokazujú aj samotné čísla centrálne banky Španielska k pochybným úverom. V prípade, že by sa v Španielsku bublina na realitnom trhu naďalej zmenšovala, mohlo by dôjsť veľmi pohodlne k požiadavke až na 300 mld. Eur, k tomu ešte naviac s negatívnym dôsledkom na ďalšie sektory hospodárstva v Španielsku!

Španielsko bude hrobárom Eurozóny a je to už len otázka času a odhodlania (politiky a rozhodnutia ECB), tento bod ďalej odďalovať.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.