Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Spotrebiteľská dôvera v Portugalsku | Spotrebiteľská dôvera a obchodná klíma na novom minime

Portugalský štatistický úrad INE (Institutu Nacional de Estatistica), dnes zverejnil údaje o spotrebiteľskej dôvere v Portugalsku, rovnako ako aj o obchodnej klíme v Portugalsku a v  hospodárstve, za november 2012, ktoré padli na nové minimá. Spotrebiteľská dôvera hovorí jasne o otrasnom stave portugalského hospodárstva.

Spotrebiteľská dôvera v Portugalsku ide prudkým smerom nadol

Spotrebiteľská dôvera v Portugalsku.

Vývoj spotrebiteľskej dôvery (three-month moving averages) Consumer Confidence Indicator v portugalsku od novembra 1997 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesla spotrebiteľská dôvera na -59,0 indexových bodov. Dlhodobý priemer sa nachádzal na úrovni -29,3 indexových bodov. Pod posvätením eurozónou a spoločnou menou je u portugalských spotrebiteľoch len jedna cesta, a tá smeruje čoraz strmšie smerom nadol.

Obchodná klíma v Portugalsku na najnižšej úrovni

Obchodná klíma v Portugalsku.

Vývoj obchodnej klímy (three-month moving averages) Economic Climate Indicators v portugalsku, od januára 1989 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesla obchodná klíma v portugalskom hospodárstve, zo subindícií pre priemysel, stavebníctvo, obchod a služby, na -5,0 indexových bodov, a tým na najnižší stav dlhej dátovej rady. Dlhodobý priemer obchodnej klímy v Portugalsku sa nachádzal na úrovni +1,5 indexových bodoch.

Či už jemné údaje indikátorov nálad alebo zaťažujúce hospodárske údaje, všetky sú katastrofálne a dokumentujú úpadok portugalského hospodárstva.

Zdroj dát:
1. http://www.ine.pt/xportal/xmain?xpid=INE&xpgid=ine_destaques&DESTAQUESdest_boui=133292931
&DESTAQUESmodo=2&xlang=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.