Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Prečo na Slovensku rástla nezamestnanosť a zároveň zamestnanosť
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Prečo na Slovensku rástla nezamestnanosť a zároveň zamestnanosť súčasne?

Prečo na Slovensku rástla nezamestnanosť a počet pracovných miest súčasne? Na Slovensku v roku 2011 došlo k takému javu, že aj stúpala nezamestnanosť, ale zároveň rástol počet pracovných miest, počet pracujúcich. K rastu obidvoch týchto veličín súčasne došlo preto, že boli zvýšené odvody do zdravotného poistenia …

… za ľudí, ktorí boli dobrovoľne nezamestnaní. Títo dobrovoľne nezamestnaní neboli v štatistike nezamestnaných. No ale keď stúpli tieto odvody, tak veľa ľudí, ktorí nepracovali predtým a nepracovali ani potom, sa prihlásili na Úrade práce ako nezamestnaní, lebo v tom prípade platí Úrad práce za týchto ľudí tie zdravotné odvody.

Preto došlo k takému javu, že aj rástol počet pracovných miest, čiže počet pracujúcich a zároveň rástol počet nezamestnaných. Je to ale len štatistická nejaká operácia. V skutočnosti ekonomika išla dopredu a rástol počet pracovných miest v roku 2011. To je prvý efekt.

A druhý efekt je ten, že ľudia, obzvlášť mladí ľudia, ktorí pracovali niekde v Európe alebo vo svete, sa začali vracať na Slovensko. Napríklad v Írsku, tam došlo ku kríze, k poklesu hrubého domáceho produktu, tak samozrejme sa niekoľko tisíc ľudí vrátilo späť na Slovensko, ktorí zvyšovali štatistiku nezamestnaných. Čiže toto sú efekty, ktoré zakrývali skutočnosť, že počet pracovných miest rástol.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.