Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Priemyselná produkcia Ruska dosiahla nárast +3,9 %
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Priemyselná produkcia Ruska | December 2014 s nárastom +3,9 %

Priemyselná produkcia Ruska – ruský štatistický úrad dnes zverejnil, že výstup širokovzatej produkcie v priemysle Ruska (baníctvo, zásobovanie energiou a spracovateľský priemysel) vzrástol v decembri 2014 k rovnakému mesiacu minulého roka o +3,9 %.

Priemyselná produkcia Ruska podľa neočistených údajov

Priemyselná produkcia Ruska v percentáchGraf: Priemyselná produkcia Ruska – baníctvo, zásobovanie energiou a spracovateľský priemysel.

V hore uvedenom grafe môžeme sledovať, ako sa vyvíjal neočistený výstup širokovzatej ruskej priemyselnej produkcie bez stavebníctva od januára 2001 do decembra 2014 v percentách v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. V decembri 2014 sa oproti predchádzajúcemu mesiacu priemyselná produkcia v Rusku zvýšila o +3,9 %. Za celý rok 2014 výstup ruskej priemyselnej produkcie stúpol o +1,7 %, ak to porovnáme so stavom v minulom roku.

Vývoj priemyselnej produkcie v Rusku – očistené dáta podľa OECD

V dole uvedenom grafe prinášame prehľad sezónne očistených dát priemyselnej produkcie v Rusku do októbra 2014 podľa OECD. Od tohto okamihu je to už len predbežný odhad Querschuesse, zachytený na základe doterajších sezónnych faktorov:

Sezónne očistený vývoj ruskej produkcieGraf: Priemyselná produkcia Ruska – sezónne očistený vývoj indexu v produkcii Ruska.

Súčasná ruská priemyselná produkcia vzrástla v decembri 2014 o +3,3 % k minulému mesiacu. Z toho výroba ocele zaznamenala nárast o +3,5 %, ťažba surovej ropy a zemného plynu poklesla o -0,6 %. Na druhej strane sa produkcia benzínu zvýšila o +6,3 %, rovnako motorovej nafty o +4,3 %. Ťažba uhlia vzrástla dokonca o +10,0 %, výstup produkcie cementu sa navýšil o +5,1 %, zakaždým v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka.

Skutočný nárast sa dosiahol vo výrobe traktorov pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, a to na úrovni +44,8 %, v produkcii televízorov, monitorov a video projektorov činil nárast +47,1 % a vo výrobe práčok dosiahol +40,1 % opäť k predchádzajúcemu mesiacu.

Údaje nepoukazujú na žiaden ekonomický kolaps Ruska

Niekedy sa to môže uberať úplne iným smerom, ako si to „naši“ politici a spoločenské média vysnívajú. Prinajmenšom tieto údaje nepoukazujú na ekonomický kolaps. Skôr upozorňujú na potrebu aktívnej tvorby vlastných hodnôt, čo sa koniec koncov ukázalo ako nutné. To všetko vypálilo cez devalváciu ruského rubľa či ekonomické sankcie.

Hoci je ešte možno skoro na záverečné hodnotenie, smerovanie ruskej ekonomiky by však mohlo byť správne. Priemyselná produkcia Ruska napriek všetkému v treťom kvartáli roka 2014 vzrástla v porovnaní s druhým kvartálom o +1,5 %, a tento rastúci trend sa očakáva aj naďalej.

Zdroje dát:
1. http://www.gks.ru/bgd/free/B04_03/IssWWW.exe/Stg/d05/8.htm

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.