Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Produkcia priemyslu v Írsku s poklesom -6,6% | Ekonomika Írska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Produkcia priemyslu v Írsku | November 2012 s poklesom -6,6%

Ako informoval írsky centrálny štatistický úrad Central Statistics Office (CSO), výstup širokovzatej produkcie v írskom priemysle (ťažba, energie a výroba), poklesol v novembri 2012 k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -6,6%. Týmto sa ani v Írsku vôbec situácia neupokojuje, naopak už 3 mesiace sa výstup priemyslu v Írsku oslabuje. Napriek tomu, že Írsko by malo aj vďaka uskutočneným štrukturálnym reformám, hlavne v oblasti priemyslu, celkom dobré predpoklady na rast. Problém je však v tom, že hlavne kvôli kríze v eurozóne klesajú celosvetovo rastúce trendy.

Vývoj indexu produkcie priemyslu v Írsku

Vývoj sezónne očisteného indexu produkcie priemyslu v Írsku.

Vývoj sezónne očisteného indexu produkcie širokovzatého priemyslu (ťažba, energie a výroba) v Írsku, od januára 1990 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesol sezónne očistený index produkcie v priemysle k predchádzajúcemu mesiacu o -1,1%, na 98,1 indexových bodov. Manufacturing (spracuvávajúce odvetvie priemyslu) v Írsku, sa zmenšil po sezónnom očistení k predchádzajúcemu mesiacu o -2,1%.

Vývoj širokovzatej produkcie priemyslu v Írsku

Vývoj neočisteného indexu produkcie priemyslu v Írsku.

Vývoj neočisteného indexu produkcie priemyslu (ťažba, energie a výroba) v Írsku, od januára 1980 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesol neočistený index produkcie v priemysle v Írsku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -6,6%, na 95,7 indexových bodov.

Írsku sa nedarí znižovať zahraničné zadlženie

Posledne sa ani Írsku, ktoré má porovnateľne dobré predpoklady, nepodarilo prostredníctvom obchodovateľných tovarov a komodít znížiť jeho čisté zahraničné zadlženie všetkých oblastí hospodárstva:

Graf - vývoj čistého zahraničného zadlženia Írska.

Vývoj čistého zahraničného zadlženia Írska (Net International Investment Position / NIIP) v miliardách eur, od 1998 do roku 2003 na ročnej báze a od Q1 2004 do Q2 2012 na kvartálnej báze. V Q2 2012 predstavoval čistý zahraničný dlh v Írsku vo všetkých oblastiach hospodárstva -152,282 miliárd eur, a tým ešte stále enormných 95,8% írskeho HDP a zároveň 119,9% nominálneho hrubého národného príjmu (BNE), takže po odrátaní zahraničných obchodných prijímov, ktoré v Írsku firmy utržia.

NIIP je investičná pozícia všetkých sektorov hospodárstva, je to saldo všetkých zahraničných príjmov a zahraničných záväzkov.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.