Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Registrácia vozidiel vo Veľkej Británii s nárastom +5,9%
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Registrácia vozidiel vo Veľkej Británii | Marec 2013 s nárastom +5,9%

Registrácia vozidiel vo Veľkej Británii – Združenie výrobcov automobilov (The Society of Motor Manufacturers and Traders (SMMT) vo Veľkej Británii včera oznámilo solídne dáta v registrácii vozidiel vo Veľkej Británii. V marci 2013 vzrástla registrácia automobilov vo Veľkej Británii k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o +5,9% na 394’806 áut. Tieto dáta ukazujú porovnateľne robustný dopyt, keďže už 13 mesiacov v rade to ide v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka nahor a sezónne celkom silný marec zasadzuje v objeme registrácie vozidiel vo Veľkej Británii ďalší pozitívny úder. Napriek všetkým pretrvávajúcim problémom vo Veľkej Británii treba povedať, že spotreba je funkčná a dopyt po automobiloch zatiaľ celkom robustný.

Vývoj registrácie vozidiel vo Veľkej Británii v percentách

Registrácie vozidiel vo Veľkej Británii - marec 2013
Vývoj registrácie vozidiel vo Veľkej Británii k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 2000. V marci 2013 vzrástli registrácie automobilov vo Veľkej Británii k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o +5,9%.

Registrácia vozidiel vo Veľkej Británii – Vývoj

Registrácie vozidiel vo Veľkej Británii 1990 - 2013
Vývoj registrácie áut vo Veľkej Británii od januára 1990 do marca 2013. V marci 2013 to išlo o +5,9% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka nahor na 394’806 áut, po 372’835 automobilov v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Špičky v grafe znázorňujú mesiace september a marec. Registrácie vozidiel vo Veľkej Británii podliehajú rovnako ako v Írsku silným sezónnym výkyvom a iným vplyvom.

Posledne v celkovom roku 2012 vzrástli vo Veľkej Británii registrácie vozidielk minulému roku o +5,3% na 2,044609 milióna áut, po 1,941253 milióna áut v predchádzajúcom roku.

Iróniou tohto príbehu, resp. krutou realitou zostáva, že nemecké hospodárstvo, nemeckí exportéri a nemeckí výrobcovia vozidiel profitujú z deficitných excesov Britov a nie z nariadených úsporných programov partnerských krajín eurozóny. Exportné hospodárstvo žije z deficitov ostatných a toto nikdy ináč nebolo a nikdy to ináč ani nebude. Bez deficitov by neexistovali ani žiadne nemecké prebytky, čo znovu navádza pozornosť k tomu, aké nespravodlivé je žiadať partnerov v eurozóne o znižovanie deficitov, zatiaľ čo sa očakáva generovanie prebytkov vo vlastnej krajine.

Nemeckí výrobcovia mohli v marci 2013 prevažne profitovať, keďže registrácia vozidiel od Audi vzrástla o +8,7%, pri VW o +1,1%, pri BMW o +5,8%, pri Mercedese o +15,5% a pri Forde o +1,6% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Len jediné Porsche pokleslo o -5,4% na 1’097 áut.

Celkovo to išlo u nemeckých výrobcov k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka nahor o +4,7% na poriadnych 152’979 vozidiel, zatiaľ čo celkový trh Veľkej Británie dopadol len o niečo lepšie s +5,9%.

Zdroj dát:
1.
plate-change-march/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.