Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Peter Kažimír | Smrteľný koktail strany SMER | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Smrteľný koktail strany SMER

Pred štyrmi rokmi predstavil vtedajší minister financií Ján Počiatek (SMER) rozpočet pre rok 2009, ktorý vychádzal z reálneho rastu HDP vo výške 6,5%. Vtedy (20.10.2008) som na tomto mieste napísal, že to je „viac zbožné želanie ako poctivý odhad“. Ako vieme, v roku 2009 zažilo Slovensko prepad HDP o 4,7%. Z „plus 6,5“ bol nakoniec “mínus 4,7“. Na tento rast boli naviazané daňové príjmy, ktoré namiesto nárastu zaznamenali takisto pokles a výsledok bol jeden z najväčších deficitov, aké kedy Slovensko zažilo.

Kažimír - koktail strany SMERDnes tomu nie je inak. Jána Počiatka síce nahradil jeho vtedajší štátny tajomník Peter Kažimír, no odhady sú rovnako nereálne. Peter Kažimír totiž ráta s nárastom daní o 455 mil. eur a keby si náš pán minister nevyslúžil prezývku Kažigraf, určite by si teraz zaslúžil prezývku Fantozzi. Možno by sme sa mohli baviť o nejakom náraste výnosu daní, keby strana SMER nebola namiešala smrteľný koktail pozostávajúci zo socialistických ingrediencii, z ktorých dokáže zabiť každá jedna sama o sebe.

Súdruhovia zo Smeru zaťažili dividendy zdravotnými odvodmi vo výške 14% po hranicu 96 tisíc eur. Po prvé, nemalo to byť 14% ale 10%, lebo dividendy zodpovedajú superhrubej mzde a preto sa odvody mali znížiť o koeficient 1,352 (14% / 1,352 = 10,355%) a po druhé, hranica 96 tisíc eur ročne, výrazne zníži motiváciu malých a stredných podnikateľov tvoriť hodnoty, ktorí namiesto toho budú veľkú časť energie venovať tomu, ako sa vyhnúť plateniu daní.

K odvodom z dividend sa pridá socialistický zákonník práce a zvýšenie dane z príjmu na 23% a smrteľný koktail je na svete. Aha, zabudol som čerešničku, tou je oznámenie ministra financií, že daň z príjmu právnických osôb môže klesnúť na 21%. Inými slovami: milí podnikatelia, neplaťte 23%, čoskoro vám to znížim na 21% a preto každý, kto bude môcť presunie svoje zisky na neskôr.

Už dnes je nad slnko jasnejšie, presne tak ako to bolo pred štyrmi rokmi, že výnos daní v roku 2013 nestúpne o 455 mil. eur. To je len zbožné želanie pánov zo Smeru. Jediné, čo stúpne budú dlhy.

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.