Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Španielsko | Pokles obratu v maloobchode o -12,6% | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Španielska ekonomika | Pokles obratu v maloobchode o -12,6%

Španielsky štatistický úrad INE zverejnil dnes dáta k maloobchodu pre mesiac september 2012, hneď po zvýšení dane z pridanej hodnoty z 18% na 21%. Ako sa aj dalo očakávať, toto zvýšenie dane z pridanej hodnoty, ktoré sa Španielsko rozhodlo realizovať, podporuje len znovu cyklický pád ekonomiky, čím sú v konečnom dôsledku hospodárske škody maximalizované. Obraty maloobchodu klesli v Španielsku v septembri 2012 o najvyššiu hodnotu počas celého merania od januára 1995 o riadnych -12,6% k mesiacu z predošlého roka.

Graf -  klesajúce obraty v maloobchode v Španielsku.

Prepad v septembri 2012 pri neočistených reálnych obratoch v maloobchode v Španielsku o -12,6% k mesiacu z predošlého roka, podľa údajov Španielskeho štatistického úradu INE. V septembri 2012 klesli obraty v maloobchode v Španielsku už 27. mesiac po sebe, v porovnaní s mesiacom z predošlého roka. Aj prepad pri čerpacích staniciach o -16,2% k mesiacu z predošlého roka hovorí mnoho a znamená ťažkú depresiu v Španielsku.

Drastické riešenia ako zvyšovanie daní španielskemu maloobchodu nepomôžu

Je to čisté šialenstvo a rovnaké drastické riešenia ako v Grécku, s tým rozdielom, že španielske riešenia sa môžu stať hrobom Eurozóny, a teda našej spoločnej meny, pretože bez príjmov a spotreby sa vytrácajú aj investície, a tým pádom aj produkcia. Úverové výpadky a nezamestnanosť  v Španielsku prudko narastá, a hlavne výpadky v úveroch s umelo podporovanou ostrosťou len zbytočne destabilizujú celý španielsky bankový systém. Z dôvodu obrovskej bilancie španielskeho bankového systému je to už nezachrániteľné.

Graf - reálny obrat v maloobchode v Španielsku v percentách.

Vývoj reálnych obratov v maloobchode v Španielsku v percentách k mesiacu predošlého roka od januára 1996 do septembra 2012. V septembri 2012 to už išlo pri neočistených dátach v španielskom maloobchode o rekordnú čiastku -12,6% nadol!

Španielska ekonomika - neočistené obraty v španielskom maloobchode.

Vývoj reálnych neočistených obratov v španielskom maloobchode (originálne údaje od INE) rovnako v septembri od roku 1995. V septembri 2012 zaznamenali neočistené obraty v španielskom maloobchode s 73,33 indexovými bodmi najnižší stav od septembra 1996. K vrcholu v septembri 2007 klesol reálny obrat v maloobchode už o -27,42%! Avšak treba ešte dodať, že tu sa jedná o reálne čísla maloobchodu očistené len o oficiálne zvýšenie cien, a tým pádom ešte o celkom pozitívny obraz.

Španielsky maloobchod - vývoj reálnych neočistených obratov.

Vývoj reálnych neočistených obratov španielskeho maloobchodu (originálne dáta od INE) od 1995. V septembri 2012 zaznamenali neočistené obraty maloobchodu hodnotu 73,33 indexových bodov. So zvýšením dane z pridanej hodnoty na 21% a konci turistickej sezóny v Španielsku, prišiel ako očakávane pád reálnych obratov v maloobchode.

Po malom náraste v auguste obrovský prepad v maloobchode

Po sezónnom očistení, bol malý pozitívny signál z augusta v septembri zásadne otočený:

Eurostat - reálne a sezónne očistené obraty v španielskom maloobchode do septembra 2012.

Vývoj reálnych a sezónne očistených obratov v španielskom maloobchode z januára 1995 do septembra 2012, podľa údajov Eurostatu. V septembri 2012 klesli reálne a sezónne očistené obraty maloobchodu v Španielsku o -9,4% k predchádzajúcemu mesiacu na 75,58 indexových bodov. Oproti vrcholu z marca 2007 to išlo nadol a poriadnych -29,19%. Sezónne očistené dáta za september 2012 sú predčasne odhadnuté a budú po zverejnení údajov Eurostatu dodatočne ľahko korigovateľné

Šialená cesta Španielska do otroctva

Ako sa dalo očakávať, zvýšenie dane z pridanej hodnoty v Španielsku od 01.09.2012 z 18% na 21% vytvára novú fázu smeru nadol pre španielsku ekonomiku. Celkom fatálne sa ukazujú aj doposiaľ prijaté protikrízové opatrenia španielskej vlády, ktoré len procyklicky prispievajú k spomaľovaniu hospodárskej aktivity. Takýto spôsobom „boja s krízou“ znamená národnohospodársku masovú samovraždu. Klesajúce výdavky štátu sú a budú vždy klesajúcimi príjmami domácností a podnikateľov. Spolu s finančnými inštitúciami (bankami) sa pokúšajú všetky sektory národného hospodárstva šetriť, čo je čistý korunovaný nezmysel, pretože o tom hovorí už základná logika a matematika. Národy južnej periférie Eurozóny sa nechajú zaťahovať do hospodárskej depresie a rovnako aj doteraz krajiny známe ako profitéri Eurozóny, tzv. zdravé jadro Eurozóny, bude pri pokračovaní týchto opatrení v hospodárskej a finančnej politike zostane nakoniec sedieť na stovkách a stovkách miliárd Eur v pohľadávkach, hneď po tom, ako sa krajiny južnej periférie po obmedzovaní hospodárskej aktivity krok za krokom uvedú do platobnej neschopnosti. To, že je tento vývoj jasne dokázateľný ekonomickými ukazovateľmi, nastoľuje otázku, prečo je Európa ťahaná tak odhodlane po tejto šialenej ceste do otroctva.

Zdroj:
1. http://www.ine.es/en/daco/daco42/daco4215/ccm0912_en.pdf
2. http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/statistics/search_database

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.