Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Nehnuteľnosti v Španielsku s poklesom -12,3% | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Nehnuteľnosti v Španielsku | November 2012 – ceny s poklesom -12,3%

Podľa údajov španielskej spoločnosti TINSA (Tasaciones Inmobiliarias), ktorá sa zaoberá ohodnocovaním nehnuteľností, v novembri 2012 poklesli ceny nehnuteľností v Španielsku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -12,3%. Od historického maxima v decembri 2007 to išlo už celkovo o -33,7% s cenami nehnuteľností v Španielsku nadol. Správa o nehnuteľnostiach od TINSA sa objavuje raz mesačne. Cenový index IMIE (Indice de Mercados Españoles Inmobiliarios) poklesol v novembri na úroveň nominálnych 1514 indexových bodov.

V Španielsku predpoklad ďalšieho poklesu cien nehnuteľností

Vývoj cien nehnuteľností v Španielsku.

Vývoj nominálneho indexu cien nehnuteľností v Španielsku (IMIE) od januára 2001. Od januára 2001 narástli ceny nehnuteľností o celkových +144% až k maximu v decembri 2007. Odvtedy to ide už o -33,7% nadol na 1514 indexových bodov v novembri 2012, po 1525 indexových bodoch v predchádzajúcom mesiaci a po 1725 indexových bodoch v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Prasknuté špekulačné bubliny sa môžu prinavrátiť ku svojej pôvodnej hodnote. Otrasná hospodárska situácia v Španielsku to čoraz viac aj zreálňuje!

Tento komický vývoj cien nehnuteľností v Španielsku až do roku 2007 bol skoro výhradne úverovo poháňaný v dôsledku nízkych úrokových sadzieb po zavedení eura a výrazného rozdávania úverov španielskymi bankami. Celkový objem hypotekárnych úverov v Španielsku narástol od januára 2001 s 253,844 miliardami euro na neuveriteľných 1,018784 bilióna euro v decembri 2007. Odvtedy vidíme sústavne úverový pokles, logicky oveľa menej výrazný ako pri cenách samotných. Naposledy v septembri 2012 sa nachádzal celkový objem hypotekárnych úverov ešte na hodnote 924,058 miliardy euro.

Veľký objem hypoték v Španielsku môže byť ešte toxických

Ako slon v porceláne bankových bilancii zostávajú naďalej hypotekárne úvery pre privátny sektor.

Hypotekárne úvery pre privátny sektor v Španielsku.

Vývoj celkového objemu hypotekárnych úverov pre privátny sektor v Španielsku v miliardách euro od januára 1986 do septembra 2012. Naposledy v septembri 2012 poklesol celkový hypotekárny objem s novou rekordnou úrovňou -8,98% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka na 924,058 miliardy euro. Spokojne ešte 200-300 miliárd eur sa z tohto objemu hypoték môže zmeniť na toxické. S každým ďalším percentom poklesu cien na trhu s nehnuteľnosťami, rastúcou nezamestnanosťou a klesajúcim hospodárskym výkonom, môže objem toxických úverov v Španielsku naďalej stúpať.

Cenový index nehnuteľností v Španielsku - TINSA (IMIE).

Vývoj cenového indexu nehnuteľností TINSA (IMIE) v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 2001 do novembra 2012. V novembri 2012 to išlo s hodnotou -12,3% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka nadol, po -12,5% v predchádzajúcom mesiaci.

No ani IMIE index od TINSA nemohol odkryť celkový rozsah španielskej krízy s nehnuteľnosťami na základe cenového vývoja.

TINSA, založená v roku 1985, je vedúcou spoločnosťou na trhu v oblasti hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. V novembri 2010 prevzala TINSA private-equity spoločnosť Advent International od Španielskeho združenia sporiteľní (Conferación de Cajas de Ahorros Espanóla/CECA). Skupina TINSA je aktívna v 25 krajinách a len v Španielsku prevádzkuje 32 pobočiek na účel hodnotenia nehnuteľností, analýz a poradenstva. IMIE od TINSA poskytuje na rozdiel od španielskeho štatistického úradu INE celkom dlhú dátovú líniu už od januára 2001, ktorá ukazuje aj komický nárast s aktuálnou trhovou korekciou. Index poskytuje mesačné údaje a nie kvartálne údaje ako INE od roku 2007.

Za údajmi o španielskom realitnom trhu sa skrývajú problémy Španielska, veľmi nafúknuté bilancie, za ktorými sa nachádzajú mnohé otázne hypotekárne úvery, ako aj nespočetné množstvo ďalších toxických úverov domácností a firiem a rovnako tiež narastajúci počet španielskych dlhopisov na stránke aktív tejto bilancie.

Zdroj údajov:
1. http://www.tinsa.es/es/4971/prensa/notas-prensa/ano-2012/publicacion-imie-noviembre-2012.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.