Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Stavebné povolenia v Španielsku | Pokles o -51,3% | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Stavebné povolenia v Španielsku | Pokles -51,3% k minulému roku

Ako dnes informovalo španielske Ministerio Fomento (Ministerstvo pre infraštruktúru a dopravu), v septembri 2012 poklesli v Španielsku celkové stavebné povolenia pri novostavbách, vrátane rozširovaní/renovácií o -51,3% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Celkovo poklesli stavebné povolenia v Španielsku na 5’122, o čom informovalo Colegio de Arquitectos (Technická komora architektov). Prepad pokračuje nepretržite a je ohromujúci, ako ukazujú aj nasledujúce grafy. K maximu zo septembra 2006 so 130’630 stavebných povolení v Španielsku to v septembri 2012 predstavuje pokles o -96,1%!

Stavebné povolenia v Španielsku s poklesom -51,3%.

Vývoj celkových stavebných povolení pri novostavbách, rozširovania/renovácií cez Colegio de Arquitectos Técnicos od januára 1995 do septembra 2012. V septembri 2012 poklesli v Španielsku celkové stavebné povolenia k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -51,3%, na 5’122 stavebných povolení.

Ohromujúci pokles v stavebníctve má priamy dopad aj na pracovné miesta

Stavebné povolenie pri novostavbách poklesli o -59,9% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka na 3’154 (126’753 v septembri 2006)!

Španielsko - stavebné povolenia pre novostavby a renovácie.

Vývoj celkového objemu stavebných povolení v Španielsku pri novostavbách, rozširovaní/renováciách, cez Colegio de Arquitectos Técnicos v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka, od januára 1996 do septembra 2012. V septembri 2012 to išlo so stavebnými povoleniami v Španielsku už o -51,3% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka nadol, po -31,7% v auguste.

Pokles v stavebníctve, čo sa odráža na spotrebe cementu v Španielsku, ako aj stavebných povoleniach ukazuje ohromujúce čísla. Stavebné odvetvie je prakticky mŕtve, čo má vplyv aj na rastúcu nezamestnanosť v Španielsku. Ceny nehnuteľností pôjdu pravdepodobne ešte nadol, čo bude mať pre banky z pohľadu objemu výpadku úverov neblahý vplyv.

Zdroj dát:
1. http://www.fomento.gob.es/MFOM/LANG_CASTELLANO/ESTADISTICAS_Y_PUBLICACIONES/

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.