Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Spotrebiteľská dôvera v Taliansku | Máj 2013 s poklesom na 85,9 indexových bodov

Ako informoval dnes ráno taliansky štatistický úrad ISTAT, v máji 2013 poklesla sezónne očistená spotrebiteľská dôvera v Taliansku na 85,9 indexových bodov po 86,3 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci a po 86,7 bodov v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Dôvera spotrebiteľov v Taliansku zostáva na podlahe a v historickom kontexte dát nebola táto nálada ešte nikdy horšia. Spotrebiteľské výdavky domácností predstavujú 60% nominálneho HDP Talianska, takže doterajšia nízka dôvera spotrebiteľov hovorí naďalej o jasnej recesii v Taliansku!

Vývoj sezónne očistenej dôvery spotrebiteľov v Taliansku


Index spotrebiteľskej dôvery v Taliansku

Vývoj sezónne očisteného indexu spotrebiteľskej dôvery v Taliansku od januára 1982. V máji 2013 poklesla spotrebiteľská dôvera v Taliansku na 85,9 indexových bodov po 86,3 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci. Od 1982 do konca roku 2007 sa nachádzal dlhodobý priemer spotrebiteľskej dôvery na úrovni 108,8 bodov.

Dva zo štyroch subkomponentov spotrebiteľskej dôvery priniesli v máji zlý obraz, jeden zostal nezmenený a jeden sa zmenil k lepšiemu len mierne:


Spotrebiteľská dôvera v Taliansku

Spotrebiteľská dôvera v Taliansku

Spotrebiteľská dôvera v Taliansku a štyri subkomponenty v tabuľke od ISTATu od januára 2013 do mája 2013.

Spotrebiteľská dôvera veľmi blízko absolútneho historického minima hovorí enormne veľa a mohla by negatívne vplývať na vývoj ekonomiky.

Zdroj dát:
1. http://www.istat.it/en/archive/90999

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

  1. karol istvan says:

    Pan Sulik ,ste moj oblubeny politik so zdravymi nazormi.Prosim vsak Vas nazor na tieto otazky.Bolo potrebne privatizovat sietove odvetvia na Slovensku?
    Co ste ako strana spravili pre to , aby bolo Slovensko viacej
    Potravinovo sebestacne , nie zavisle na dovoze potravin.Ako vnimate umysel EU sprivatizovat vodne zdroje,ktore budu o 20-30 rokov strategickou surovinou?
    Spozdravom KI