Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Spotrebiteľská dôvera v USA na novom minime | Ekonomika USA
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Spotrebiteľská dôvera v USA | Apríl 2013 s poklesom na 72,3 bodov

Index spotrebiteľskej dôvery, zisťovaný od Thomson Reuters a University of Michigan, poklesol v predbežnom zistení za apríl 2013 na 72,3 bodov po 78,6 bodov v predchádzajúcom mesiaci. Týmto bola od júla 2012 zaznamenaná nie len najslabšia spotrebiteľská dôvera v USA, ale aj odhady týchto údajov boli vopred značne podhodnotené.

Vývoj indexu spotrebiteľskej dôvery v USA

Spotrebiteľská dôvera v USA

Vývoj spotrebiteľskej dôvery v USA od januára 1978 v dlhodobom grafe. V apríli 2013 sa index spotrebiteľskej dôvery v USA prepadol o -6,3 indexových bodov k prechádzajúcemu mesiacu na 72,3 indexových bodov. Dlhodobý priemer indexu od januára 1978 do decembra 2007 sa nachádzal na úrovni 88,0 bodov.

Index spotrebiteľských očakávaní v USA, čiže očakávania spotrebiteľov v USA na ďalších 6 mesiacov, sa v apríli 2013 prepadol na 64,2 bodov po 70,8 indexových bodov v predchádzajúcom mesiaci. Current Conditions Index, ktorý zobrazuje momentálnu situáciu, poklesol v apríli 2013 na 84,8 indexových bodov z 90,7 bodov v predchádzajúcom mesiaci (najnižší stav v USA za posledných 9 mesiacov).

Budúce očakávania zostali v celkovom indexe (Consumer Sentiment Index) na úrovni 60% a momentálna situácia na úrovni 40%.

Spotrebiteľská dôvera v USA

Index spotrebiteľskej dôvery v USA je čisto náladový indikátor, keďže údaje pochádzajú z telefonického prieskumu domácností. Spotrebiteľská dôvera je predčasný indikátor pre budúce spotrebiteľské výdavky, pričom v tomto prípade zohráva rolu najmä očakávanie spotrebiteľov. Keďže privátne spotrebiteľské výdavky predstavujú v USA 70% HDP, spotrebiteľskú dôveru nemožno pokladať za irelevantnú.

Zdroj dát:
1.
declined-in-april-to-nine-month-low.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.