Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Stavebníctvo v Taliansku: pokles -18,3% | Ekonomika Talianska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Stavebníctvo v Taliansku | December 2012 s poklesom -18,3%

Taliansky štatistický úrad ISTAT zverejnil za december 2012 údaje k vývoju v stavebníctve v Taliansku. Index produkcie v stavebníctve sa v tomto mesiaci prepadol k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -18,3%. Za celkový rok 2012 to išlo vo výstupe talianskeho stavebníctva o -14,0% v porovnaní s predchádzajúcim rokom nadol. Aj v Taliansku sa ukazuje silný pokles v oblasti stavebníctva.

Vývoj indexu produkcie stavebníctva v Taliansku

Neočistený index produkcie v stavebníctve v Taliansku 1995 - 2012.
Vývoj neočisteného indexu produkcie v stavebníctve v Taliansku, ktorý ukazuje objem stavebnej činnosti, v grafe od januára 1995 do decembra 2012. V decembri 2012 klesol neočistený výstup produkcie v stavebníctve v Taliansku k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -18,3%, na už len 66,4 indexových bodov. Silný pokles reflektuje vždy sezónne slabý mesiac august.

Vývoj produkcie v stavebníctve za decembre

Vývoj produkcie v stavebníctve za decembre.

Vývoj neočisteného indexu produkcie v stavebníctve, rovnako za decembre, od decembra 1995. V decembri 2012 klesol výstup v stavebníctve k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -18,3%, na už len 66,4 indexových bodov. To znamenalo najslabší december v stavebníctve v Taliansku od decembra roku 1995. K maximu z decembra 2006 s 99,3 indexovými bodmi to išlo nadol už o -33,1%.

Sezónne očistený vývoj indexu produkcie v stavebníctve

Taliansko - sezónne očistený výstup v stavebníctve.

Sezónne očistený vývoj indexu produkcie v stavebníctve v Taliansku, od januára 1995 do decembra 2012. V decembri vzrástol sezónne očistený výstup v stavebníctve k predchádzajúcemu mesiacu o +1,6%, no sezónne očistené maximum v decembri 2006 s 119,0 indexovými bodmi išlo o relevantných -36,9% nadol.

Ako aj v iných krajinách južnej periférie eurozóny, rovnako aj v Taliansku chýba znesiteľný hospodársky model, z ktorého by sa dala dostať dostatočná tvorba hodnôt, pracovné miesta a príjmy. Stavebníctvo a priemysel sa nachádzajú na podlahe a toto sa so škrtmi vo výdavkoch štátu, narastajúcimi daňami a administratívnymi cenami skutočne nedá vyriešiť. Naopak, táto stratégia bude znamenať postupný úpadok aj v prípade Talianska.

Zdroj dát:
1. http://www.istat.it/en/files/2013/02/production_construction_december12.pdf?
title=Production+in+construction+-+20+Feb+2013+-+Full+text.pdf
2. http://dati.istat.it/?lang=en

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.