Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Taliansko: pokles stavebníctva o -23,6% | Ekonomika Talianska
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Stavebníctvo v Taliansku | Marec 2013 s poklesom -23,6%

Stavebníctvo v Taliansku – Dnes zverejnil štatistický úrad ISTAT údaje o poklese neočisteného indexu produkcie v stavebníctve v Taliansku za mesiac marec 2013 vo výške -23,6% k už aj tak dosť slabému minuloročnému mesiacu. Len o pracovné dni očistené to išlo v stavebníctve v Taliansku nadol k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -20,9%. Marec 2013 mal 21 pracovných dní, takže o jeden deň menej ako marec 2012. Po sezónnom očistení to išlo v talianskom stavebníctve o -4,1% nadol a tým pádom na najnižší stav od začiatku dátovej rady z januára 1995! Je teda dokonané, jasne dosiahnutá smrť hospodárskej aktivity predstavuje aj v Taliansku dve najdôležitejšie hospodárske oblasti – priemysel a stavebníctvo!

Stavebníctvo v Taliansku – sezónne očistený vývoj indexu produkcie

Stavebníctvo v Taliansku - Marec 2013

Vývoj sezónne očisteného indexu produkcie v stavebníctve v Taliansku od januára 1995 do marca 2013. V marci 2013 poklesol sezónne očistený výstup v stavebníctve k predchádzajúcemu mesiacu o -4,1% na 70,1 indexových bodov. K sezónne očistenému maximu z decembra 2006 so 123,3 indexovými bodmi to išlo v Taliansku o poriadnych -43,1% nadol. Marec 2013 zaznamenal najslabší sezónne očistený výstup v stavebníctve od začiatku dátovej rady v januári 1995.

Ako aj v iných krajinách južnej periférie, aj v Taliansku chýba poriadny udržateľný hospodársky model, ktorý by dokázal generovať dostatočnú tvorbu hodnôt, pracovných miest a príjmov. Výstavba a priemysel ležia v Taliansku momentálne na podlahe a tieto zásadné systémové problémy sa určite nedajú vyriešiť doterajšími opatreniami. Naopak, spomínané opatrenia len v Taliansku zosilňujú hospodársky úpadok. Zároveň rastie v súvislosti so záchranami bánk a zvyšujúcimi sa nákladmi na sociálny systém v dôsledku rastúcej nezamestnanosti úroveň dlhu Talianska na nové maximum, 2,034725 bilióna eur. Tým pádom hrozí pre rok 2013 v Taliansku verejný dlh na úrovni 134% nominálneho HDP.

Vývoj indexu produkcie v priemysle v Taliansku

Výstupu širokovzatej priemyselnej produkcie v Taliansku

Vývoj sezónne očisteného výstupu širokovzatej priemyselnej produkcie v Taliansku (ťažba, zásobovanie energiami a výroba) bez stavebníctva (2010=100) od januára 1980 do marca 2013. V marci 2013 poklesol sezónne očistený výstup k predchádzajúcemu mesiacu o -0,8% na 91,3 indexových bodov a naďalej sa tak pohybuje smerom k úrovni roku 1987! K historickému maximu z augusta 2007 so 122,3 indexovými bodmi sa výstup priemyselnej produkcie v Taliansku znížil už o -25,3%.

S priemyselným výstupom, čiže s výstupom obchodovateľných tovarov a komodít na úrovní začiatku roku 1987, sa nedá v žiadnom prípade zlepšovať ekonomická situácia v krajine.

Južná periféria eurozóny zostáva v marci 2013 na tom istom kurze. Mierne spomalenie až pozastavenie úpadku hospodárskej aktivity a výkonnosti sa prezentuje ako ozdravenie. Taliansko a Španielsko ako tretia a štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny teda naďalej zostávajú na krízovej ceste, ohrozujúc konštrukciu spoločenstva ako celku.

Zdroj dát:
1. http://www.istat.it/en/files/2013/05/production_construction_March13.pdf?title=
Production+in+construction+-+17+May+2013+-+Full+text.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.