Ako dnes informovala centrálna banka Grécka (Bank of Greece), celkový objem úverov gréckeho bankového systému pre súkromný sektor (podniky a domácnosti), poklesol v novembri 2012 k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -8,08%.
Od júna 2011 celkový objem úverov v Grécku nepretržite klesá, čo je dôkazom silnej depresie a chorého bankového systému v Grécku, čo napriek obsiahlym dodávkam likvidity nezásobuje reálne hospodárstvo v Grécku novými úvermi, čo navyše aj v podstate zdravé podniky vedie do záhuby, z dôvodu nedostatku potrebného predfinancovania. Pokles celkového objemu úverov v Grécku pre firmy predstavoval -9,66% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka.
Pokles úverov v Grécku nepretržite pokračuje
Vývoj celkového objemu úverov pre celý súkromný sektor (firmy a domácnosti) v Grécku v percentách, k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka, od januára 1981 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesol celkový objem úverov pre súkromný sektor k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka o -8,08%, na 229,787 miliárd eur, po 249,996 miliárd eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka.
Pokles úverov a HDP ide ruka v ruke. Úvery sú mazivom pre hospodárstvo. Pokles úverov stále predstavuje krízu, čo vidno už aj na tomto grafe. Grécko prvý krát za posledné tri desaťročia čelí takémuto poklesu celkového objemu úverov pre súkromný sektor, čo konformne nasleduje doposiaľ ešte nevídanú depresiu v Grécku.
Výnimočne dramaticky na výkonnosť hospodárstva vplýva pokles úverov pre oblasť podnikania:
Vývoj celkového objemu úverov v Grécku pre firmy v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka, od januára 1991 do novembra 2012. V novembri 2012 klesol celkový objem úverov v Grécku pre firmy k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka (nefinančné podniky) o -9,66%, na 102,599 miliárd eur, po 113,564 miliárd eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Už 35 mesiacov v rade to ide v úveroch v Grécku smerom nadol.
Výrazné sú aj výpadky úverov v gréckom bankovom systéme v poskytnutých úverov pre súrkomný sektor. Non Performing Loans (NPLs), čo sú úvery s omeškaním platby o viac ako 90 dní, stúpli na konci decembra 2012 na 55 miliárd eur, a tým na 24% všetkých úverov v Grécku.
Vývoj Non Performing Loans (úverov v omeškaní) v Grécku z poskytnutých úverov pre domácnosti a firmy (NPL-Ratio) v gréckom bankovom systéme od roku 2001 do 2012.
Nie len čiastkové potrebné predfinancovanie produkcie sa aktuálne nahromaďuje, no čo je horšie, cez poklesy úverov v Grécku sa utlmujú aj investície. Už pred dvomi rokmi sa dalo predpokladať, že takto zaostalé hospodárstvo ako je v Grécku, s dvojcifernými klesajúcimi hodnotami pri investíciách, nebude schopné konkurovať na svetovom trhu. Doterajší vývoj ukazuje, že sa aj priemysel v Grécku dostáva naďalej do úpadku.
Investície v Grécku naďalej s dvojcifernými prepadmi
Vývoj reálnych hrubých investícií v Grécku od Q1 2001 do Q3 2012. V Q3 2012 poklesli reálne hrubé investície v Grécku o ďalších -19,5% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. Teraz už 19 kvartálov v rade, v porovnaní s rovnakým kvartálom predchádzajúceho roka, to ide v Grécku nadol! Od historického maxima v 3. kvartáli 2007 poklesli reálne hrubé investície v Grécku o bezprecedentných -60,00%!
Aj dôležité investície do modernizácie zariadení v priemysle poklesli k historickému maximu o -50,04% v 3. kvartáli (max. Q3 2008)! Nikdy sa nepodarí spraviť hospodárstvo konkurencieschopným a už vôbec nie s tak zaostalým priemyslom, s brutálne klesajúcimi investíciami!
Marginálny nárast vkladov v Grécku sprevádzaný oslavami
SPON oslavuje: “Gréci znovu prinášajú peniaze do bánk!“, keďže naposledy v Grécku vklady v bankách marginálne vzrástli. Je to však dôsledok toho, že bankový systém v Grécku je všetkými silami zachraňovaný a udržiavaný pri živote, čím si gréci uvedomili, že únik kapitálu nie je potrebný. Stabilizáciu hospodárstva v Grécku tento marginálny nárast vkladov ale určite nereflektuje:
Vývoj klientských vkladov v gréckych bankách, od januára 2009. V novembri 2012 stúpli vklady o +644 milióna eur, na 155,889 miliardy eur. Od maxima pri vkladoch v Grécku v septembri 2009 s 237,824 miliardami eur predstavuje kapitálový pokles -81,935 eur. To predstavuje už pokles o -34,45%.
1. http://www.bankofgreece.gr/Pages/en/default.aspx