Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Objem úverov v Španielsku na rekordnom maxime | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Objem úverov v Španielsku | November 2012 – úverové výpadky na rekordnom maxime!

Španielska centrálna banka (Banco de España) dnes zverejnila mesačné dáta pre španielske úverové inštitúcie k “Data on Doubtful Loans” pre mesiac november 2012. Ako sa aj očakávalo, úverové výpadky rástli naďalej a o nejakom spomalení španielskej krízy ako časti krízy eurozóny nemôže byť ani reč. Počet pochybných úverov a pôžičiek je v Španielsku cez 75%, z tohto je viac ako 90 dní po splatnosti. Znovu vzrástol na rekordnú úroveň 11,4% aj podiel poskytnutých úverov španielskych bánk pre privátny sektor, po 11,2% v predchádzajúcom mesiaci a po 7,5% v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. V reálnom hospodárstve nejde ani v Španielsku nič napred. O „pokrokoch” ani stopa. V Španielsku je produkovaná len enormná nezamestnanosť a výpadky úverov.

Aktuálne 11,4% všetkých úverov, ktoré sú po splatnosti, zodpovedá novému historickému maximu. Za touto hodnotou sa skrýva nový rekordný objem všetkých úverov pochybnej kvality vo výške 191,630 miliardy eur, po 189,618 miliardy eur v predchádzajúcom mesiaci a po 134,227 miliardy eur v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Celkový objem poskytnutých úverov a pôžičiek na podniky a domácnosti sa v Španielsku zmenšil na 1,683954 bilióna eur (-5,7% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka).

Vývoj podielu pochybných úverov v Španielsku

Pochybné úvery a pôžičky v Španielsku.

Vývoj pochybných úverov a pôžičiek v Španielsku, od januára 1975. V novembri 2012 vzrástol celkový objem na rekordnú úroveň 191,630 miliardy eur.

Vývoj pochybných úverov a pôžičiek v Španielsku v percentách

Vývoj pochybných úverov a pôžičiek v Španielsku.

Vývoj pochybných úverov a pôžičiek v Španielsku v percentách na celkových poskytnutých úveroch a pôžičkách od januára 1975. V novembri 2012 vzrástol celkový objem úverov po splatnosti v Španielsku na 11,4% všetkých poskytnutých úverov a pôžičiek na privátny sektor, a tým dosiahol nové historické maximum. Percentuálne maximum z februára 1994 s 9,15% bolo už po šiesty krát v rade s novým maximom výrazne prekonané.

Nárast týchto zlých úverov v Španielsku bude samozrejme pochádzať z celkových poskytnutých hypoték, keďže prepad v dôsledku krízy s nehnuteľnosťami a rastúcou nezamestnanosťou v Španielsku naďalej pretrváva, ako ukazuje aj cenový index s nehnuteľností IMIE (Indice de Mercados Españoles Inmobiliarios) a spoločnosti hodnotiacej ceny nehnuteľností TINSA (Tasaciones Inmobiliarias):

Vývoj cien nehnuteľností v Španielsku

Vývoj cien nehnuteľností v Španielsku.

Vývoj nominálneho IMIE v Španielsku od januára 2001. Od januára 2001 cenový index nehnuteľností rástol až o +144%, až do decembra 2007. Odvtedy to ide už o -33,3% nadol, na 1524 indexových bodov v decembri 2012, po 1514 indexových bodoch v novembri a po 1719 indexových bodoch v decembri 2011.

Tento smiešny cenový vývoj do roku 2007 bol poháňaný výhradne úvermi v dôsledku klesajúcich úrokov po zavedení eura a excesívneho uvoľňovania meny španielskym bankovým systémom. Celkový objem hypoték v Španielsku vzrástol od januára 2001 z 253,844 miliardy eur na neuveriteľných 1,018784 bilióna eur v decembri 2007, odvtedy to ide už len nadol. Naposledy v novembri 2012 poklesol celkový objem hypoték v Španielsku s rekordnou hodnotou -9,64% na ešte 905,487 miliardy eur.

Vývoj hypotekárnych úverov v Španielsku.

Vývoj celkových hypotekárnych úverov v Španielsku v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 1987 do novembra 2012. Pokles objemu úverov pri hypotékach zaznamenal v novembri 2012 v Španielsku nový rekord o -9,64% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka.

Hypotekárné úvery v Španielsku pre privátny sektor.

Vývoj celkového objemu hypotekárnych úverov v Španielsku pre privátny sektor v miliardách eur od januára 1986 do novembra 2012. V novembri 2012 poklesol celkový objem hypotekárnych úverov s novou rekordnou hodnotou -9,64% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka na 90,487 miliardy eur. Celkovo 200-300 miliardy eur týchto hypotekárnych úverov sa môže považovať za úverový šrot a s ďalším percentuálnym bodom na poklese cien na trhu s nehnuteľnosťami, rastom nezamestnanosti a klesajúcej hospodárskej výkonnosti, sa môže podiel hnilých hypoték v Španielsku naďalej len zväčšovať.

Jednoznačné je aj znižovanie celkového objemu úverov v Španielsku pre domácnosti a firmy cez španielsky bankový systém. V novembri 2012 bol celkový objem úverov pre domácnosti a firmy už 22. mesiac v rade s poklesom.

Hypotekárné úvery v Španielsku pre domácnosti a firmy.

Vývoj celkového objemu úverov španielskych bánk pre domácnosti a firmy v percentách k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka od januára 1963. Už desiatky rokov prebiehala v Španielsku expanzia úverov k predchádzajúcemu roku približne na úrovni 15-25%, nepretržite len s dvomi prepadmi, ktoré boli ihneď inkasované ďalšou expanziou. Tentoraz to ide s úverovým poklesom už 22. mesiac v celkovom objeme úverov k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka v rade nadol, v novembri 2012 s novou rekordnou čiastkou už -5,66%.

Celkový objem úverov pre súkromný sektor predstavoval v Španielsku v januári 2000 len 483,742 miliardy eur a vystrelil následne dynamicky na 1,869882 bilióna eur v maxime z decembra 2008 a odvtedy, čo sa týka rastu, dochádza len k miernemu poklesu na 1,683954 bilióna eur v novembri 2012. Pokles HDP a úverový pokles idú ruka v ruke.

Vývoj objemu úverov španielskeho bankového systému pre privátny sektor.

Vývoj celkového objemu úverov v Španielsku, španielskeho bankového systému pre privátny sektor (firmy a domácnosti) od januára 1970. V novembri poklesol celkový objem úverov o novú hodnotu -5,66% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka. No najnovšie sa aj Deleverage effect nachádza ešte na začiatku a už teraz musia byť banky s mnohými miliardami zachraňované.

S klesajúcou spotrebou klesá vždy aj produkcia a v dôsledku zlých obchodných vyhliadok firiem aj ich investície. V národohospodárskom celkovom účte klesajú tým pádom aj príjmy, keďže jednoducho postavené výdavky = produkcia = príjmy. Ak nebude miznúci dopyt na vnútornom trhu adekvátne kompenzovaný zahraničným dopytom, výsledkom bude vždy len recesia.

Dôsledkom poklesu spotreby, investícii, tvorby hodnôt a príjmov je vždy masová nezamestnanosť, sociálne nepokoje, krach firiem, živnostníkov a explózia výpadkov úverov, čo je v konečnom dôsledku priamym protikladom cesty konsolidácie, navyše keď sú de facto všetky straty bánk cez štát socializované a tým pádom sa aj hrubé zadlženie krajiny naďalej zvyšuje. Aj Španielsko zostáva naďalej na ceste rozpadu spoločnosti, hospodárskeho kolapsu a platobnej neschopnosti.

Zdroj dát:
1. http://www.bde.es/bde/en/secciones/prensa/Agenda/Datos_de_credit_
68ef51550ebdb31.html
2. http://www.bde.es/webbde/en/estadis/infoest/bolest.html

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.