Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Verejný dlh Talianska na novom historickom maxime | Sulik.sk
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Verejný dlh Talianska | Marec 2013 – dlh na novom historickom maxime

Ako informovala talianska centrálna banka (Banca d’Italia), v marci 2013 vzrástol hrubý verejný dlh Talianska o ďalších +17,110 mld. eur k predchádzajúcemu mesiacu a o +80,237 mld. eur k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka, na 2,034725 bln. eur a tým pádom na nové historické maximum. Konjunktúra je už 7 kvartálov na bode mrazu a aj preto brutto verejný dlh Talianska ďalej rastie. Zamýšľaný cieľ odbúravania verejného dlhu v Taliansku je naďalej míňaný, zatiaľ čo reálne hospodárstvo stále upadá. A to opäť podčiarkuje skutočnosť, že žiaden problém dosiaľ nebol vyriešený a záchranné fondy a ECB čas len predĺžili.

Verejný dlh Talianska – vývoj brutto v mld eur

Verejný dlh Talianska - brutto

Vývoj mesačného verejného dlhu Talianska v mld. eur od januára 1960 do marca 2013. V marci 2013 to išlo o +17,110 mld. eur k predchádzajúcemu mesiacu nadol na 2,034725 bln. eur. Graf ukazuje celkom jasne, že trend v Taliansku je nezastaviteľný, keďže v súvislosti s hospodárskym oslabením naďalej generuje rastúcu nezamestnanosť a s ňou spojené úverové výpadky domácností a firiem, ako aj navyšovanie verejných výdavkov napr. na pomoc bankám a sociálnu podporu. Zatiaľ čo od januára 1995 do decembra 2007 verejný dlh Talianska vzrástol o +3,434 mld. eur za mesiac, od januára 2008 do januára 2013 rástol priemerne mesačne o +6,819 mld. eur.

Hrubý verejný dlh Talianska predstavoval v roku 2012 už 127,0% nominálneho HDP. Schopnosť udržateľnosti dlhu by mohla naďalej klesať, keďže nominálne HDP v Taliansku klesá aj v roku 2013, zatiaľ čo hrubý verejný dlh stále rastie. Ak by sme v Taliansku rátali pre rok 2013 len s miernym poklesom HDP o -1,3%, a zároveň s rastom dlhu rovnakým ako v roku 2012, mohol by verejný dlh Talianska dosiahnuť až 134,0% nominálneho HDP. To sú teda úspechy!

Vývoj hrubého verejného dlhu v Taliansku ako % HDP

Hrubý verejný dlh v Taliansku

Vývoj hrubého verejného dlhu v Taliansku v porovnaní k nominálnemu HDP v percentách od 1861 do 2013 v dlhodobom vývoji. Posledne v roku 2012 vystrelil hrubý verejný dlh na 127,0% nominálneho HDP. Ako to vyzerá v Taliansku so schopnosťou niesť verejný dlh by mohlo byť týmto celkom jasné. V roku 2013 hrozí Taliansku verejný dlh na úrovni 134% nominálneho HDP. Tým pádom dochádza v dlhovom pomere v Taliansku k situácii z 20-tych rokov, kedy dopady boli katastrofálne.

Cez recesiu, masovú nezamestnanosť a úverové výpadky sa však nikdy nepodarí v bankovom sektore znižovať verejný dlh. Ak všetky sektory hospodárstva rovnako šetria (alebo krátia svoje výdavky), vždy nastane recesia. Konkurencieschopnosť a rast celok totiž nedosiahne šetrením, ale tak, že pre budúcu tvorbu hodnôt do základného kapitálu čo to investuje. Finančná a hospodárska politika európskych záchrancov sa nachádza na zahanbujúcej úrovni, hlavne čo sa týka základných hospodárskych súvislostí, ktoré sú kompletne skryté.

Zdroj dát:
1. http://www.bancaditalia.it/statistiche/finpub/pimefp/2013/sb23_13/en_suppl_23_13.pdf
2. http://bip.bancaditalia.it/4972unix/homebipentry.htm?dadove=corr&lang=eng

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.