Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 465
Verejný dlh Talianska vzrástol v októbri 2014 na 133,3 % HDP
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Verejný dlh Talianska | Október 2014 – na úrovni 133,3 % HDP

Ako informovala talianska centrálna banka, v októbri 2014 vzrástol hrubý verejný dlh Talianska o +23,525 mld. eur k predchádzajúcemu mesiacu a o +71,522 mld. eur za rovnaký mesiac predchádzajúceho roka, na +2,157533 bilióna eur. Stav hrubého štátneho dlhu Talianska bol len za mesiac október 2014 na úrovni 133,3 % nominálneho hrubého domáceho produktu. Metodika ESA 2010 pritom zahrnula aj pri nafúknutom nominálnom HDP odhadovanú ilegálnu hospodársku aktivitu a výdavky na výskum a vývoj ako investície. Vynechala iba predbežné plnenia.

Verejný dlh Talianska a jeho vývoj na mesačnej báze v mld. eur

Verejný dlh Talianska mesačný vývojGraf: Mesačný verejný dlh Talianska – prehľad.

Graf predstavuje vývoj mesačného verejného dlhu Talianska v mld. eur od januára 1960 do októbra 2014. V októbri 2014 verejný dlh Talianska opäť stúpol, a to na 2,157533 bilióna eur.

Pomocou EVSG 2010 bol tento vzájomný pomer medzi verejným dlhom Talianska a nominálnym HDP prikrášlený o dobrých 4,8 percentuálnych bodov. V roku 2013 sa pritom podľa EVSG 1995 vyznačoval úrovňou 132,6 % a teraz už len 127,8 %.

Vývoj hrubého verejného dlhu Talianska v percentách k nominálnemu HDP

Hrubý verejný dlh Talianska v percentáchGraf: Verejný dlh Talianska vo vzťahu k nominálnemu HDP.

Graf zachytáva dlhodobý vývoj talianskeho hrubého verejného dlhu v porovnaní k nominálnemu HDP v % v rokoch 1861 až 2013. Za október 2014 ide o predbežný odhad prostredníctvom Querschuesse. Od roku 1995 je brutto verejný dlh Talianska spätne dopočítaný k nominálnemu HDP podľa ESA 2010.

V prvých troch kvartáloch roka 2014 vzrástol nominálny HDP len o +0,013 % za rovnaké obdobie minulého roka, takže prakticky vôbec. Štátny verejný dlh Talianska sa tak vyšplhal na úroveň 133,3 % nominálneho HDP.

Výnos štátnych dlhopisov TalianskaGraf: Verejný dlh Talianska – porovnanie s výnosom štátnych dlhopisov.

Za obdobie od januára 1989 do októbra 2014 môžeme v grafe vidieť vývoj výnosu 10-ročných talianskych štátnych dlhopisov v percentách na mesačnej báze (modrá farba) a hrubého verejného dlhu Talianska v miliardách eur (červená farba).

Napriek novým vládnym dlhom Talianska sú čisté investície štátu negatívne:

Taliansko – čisté kapitálové investície krajiny v mld. eur

Čisté kapitálové investície verejného dlhu TalianskaGraf: Verejný dlh Talianska – čisté kapitálové investície.

Uvedený graf nám vypovedá o tom, aký bol vývoj čistých kapitálových investícií Talianska od roku 1970 do roku 2013. Naposledy v roku 2013 dosiahli čisté aktíva negatívny trend -5,450 mld. eur. Za rok 2014 by to malo byť podľa AMECO -7,924 mld. eur.

Čisté kapitálové investície zodpovedajú hrubým kapitálovým investíciám mínus odpisy. Základný kapitál (imanie) štátu sa zmenšuje, ako aj celkové hospodárstvo:

Taliansko – celkové čisté kapitálové investície v mld. eur

Celkové čisté kapitálové investície TalianskaGraf: Verejný dlh Talianska – celkové čisté kapitálové investície.

V hore uvedenom grafe vidíme, ako sa dlhodobo vyvíjali celkové čisté kapitálové investície Talianska vo všetkých odvetviach v rokoch 1960 až 2013.

Talianska ekonomika potrebuje reálne reformy

Verejný dlh Talianska je druhý najvyšší v EÚ. Dôvodom sú neistoty na politickej scéne či riziká pretrvávajúcej recesie. To všetko nepomáha stále stagnujúcej ekonomike krajiny, ktorá tak stráca svoju efektivitu a konkurencieschopnosť. V krajine, ktorá bola zadlžená ešte dávno pred vypuknutím finančnej krízy, verejný dlh Talianska za toto obdobie priepastne narástol a otvoril tak nožnice voči hospodárskemu výkonu krajiny.

Zdroje dát:
1. https://www.bancaditalia.it/statistiche/finpub/pimefp/2014/sb68_14/en_suppl_68_14.pdf

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.