Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /zeta/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Výroba vozidiel v Španielsku │ August 2014 pokles o -11,2%
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Výroba vozidiel v Španielsku | August 2014 s poklesom -11,2%

Združenie španielskych automobilových výrobcov ” Asociación Española de Fabricantes de Automóviles y Camiones (Anfac) informovalo, že výroba vozidiel v Španielsku (osobných a úžitkových) klesla v auguste 2014 o -11,22% za rovnaký mesiac minulého roka. Výroba vozidiel v Španielsku v mesiaci august je vždy slabšia, kvôli odlišným termínom celozávodných dovoleniek. Odber bol značne slabší v porovnaní s rovnakým mesiacom predchádzajúceho roka. V prvých 8 mesiacoch roka 2014 vzrástol ešte odber o 10,67 +% za minulé obdobia, na 1,580422 miliónov jednotiek. To je ešte stále významný ukazovateľ zotavenia. Výroba áut v Španielsku je jedným z mála priemyselných odvetví, ktoré čerpá z veľkého množstva dát pre odber, no v konečnom dôsledku to nevedie k výraznému pokroku.

Výroba vozidiel v Španielsku za august 2014

Výroba vozidiel v Španielsku

Aktuálne údaje k celkovej výrobe vozidiel a z toho iba výroba osobných áut v Španielsku v auguste 2014. Odber osobných áut poklesol o -25,81% za rovnaký mesiac minulého roka, na 38’493. V prvých 8 mesiacoch roka 2013 stúpal o +4,86% v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, na 1,203771 milióna osobných áut. Relevantne stúpajú iba úžitkové autá.

Výroba osobných áut v Španielsku v jednotkách

Výroba osobných vozidiel v Španielsku

Vývoj v odbere osobných áut. V grafe červenou farbou zobrazené originálne dáta a čiernou farbou zobrazený 12 mesačný kĺzavý priemer od januára do augusta 2014. 12 mesačný kĺzavý priemer naznačuje, aká je ešte stále slabá úroveň, aj napriek zotaveniu.

Výroba vozidiel v Španielsku (osobné a úžitkové vozidlá) v jednotkách

Mesačná výroba vozidiel v Španielsku

V grafe vývoj mesačnej produkcie vo výrobe áut v Španielsku (osobných a úžitkových) v jednotkách (pôvodné dáta). Od januára 1980 do augusta 2014 v 18 španielských montážnych závodoch automobilového priemyslu. V auguste 2014 klesla o -11,22% k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka, na 54 633 áut. Silné prepady sa odrážajú vždy v mesiaci august, kedy je výroba vozidiel v Španielsku priškrtená rozsiahlými celozávodnými dovolenkami.
Naposledy v roku 2013 vzrástla výroba áut v Španielsku (osobných a úžitkových), na + 9,3% predchádzajúceho roka, na 2,163338 milióna jednotiek.

Vplyv výroby vozidiel v Španielsku na ekonomiku a jej oživenie

V Španielsku existuje 18 finálnych montážnych závodov, kde sú vozidlá vyrábané okrem iného pre VW, Renault, Mercedes, Opel, Ford, Peugeot Citroën, Iveco a Suzuki. Význam výroby vozidiel pre španielske hospodárstvo je podstatný. Podiel HDP španielskeho automobilového priemyslu, vrátane predaja áut, financovania áut a poistenia vozidiel je len niečo málo cez 10% nominálneho HDP Španielska. Výroba vozidiel v Španielsku (osobných a úžitkových) ako najlepšie rastúci segment priemyselnej výroby naznačuje, že skutočné oživenie španielskej ekonomiky nie je ďaleko.

Zdroje dát:
1. http://anfac.com/estadisticas.action?accion=estad_produccion

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.