Warning: is_dir(): open_basedir restriction in effect. File(/tmp) is not within the allowed path(s): (/website/oldweb-sulik.sk/:/usr/local/lib/php/:/usr/local/share/pear/:/website/tmp/) in /quad/website/oldweb-sulik.sk/wp-content/plugins/wp-simple-firewall/src/lib/vendor/fernleafsystems/wordpress-services/src/Core/Fs.php on line 466
Zahraničné zadlženie Cypru | Cyprus: De facto v bankrote
Ekonomika, ekonomická situácia a ekonomické údaje vybraných krajín.

Zahraničné zadlženie Cypru | Cyprus: De facto v bankrote

Národná banka Cypru zverejnila dáta pre čisté zahraničné zadlženie Cypru (NIIP) za prvý kvartál 2013 všetkých sektorov hospodárstva vo výške -20,812 miliardy eur, ešte po -15,683 miliardy eur v predchádzajúcom kvartáli a po -12,666 miliardy eur v rovnakom kvartáli predchádzajúceho roka. Pre rok 2013 je podľa cyperskej centrálnej národnej banky očakávaný nominálny HDP na úrovni 16,400 miliardy eur (-8,3% k predchádzajúcemu roku), čo predstavuje čisté zahraničné zadlženie v Q1 vo výške -126,9% nominálneho HDP pre rok 2013. Ešte na konci roka 2007, teda tesne pred zavedením eura 1.1.2008 predstavovala NIIP (čistá medzinárodná investičná pozícia) na Cypre čisté zahraničné aktíva vo výške +11,7% nominálneho HDP. Takto rýchlo sa snáď ešte žiadne hospodárstvo neprepadlo do stavu nesolventnosti.

Vývoj čistého zahraničného zadlženia Cypru (NIIP) v mld. eur

Zahraničné zadlženie Cypru v mld. eur

Vývoj čistého zahraničného zadlženia (Net International Investment Position / NIIP) Cypru v miliardách eur od roku 2002 do 2005 na ročnej báze a od Q1 2006 do Q1 2013 na kvartálnej báze. V Q1 2013 prestavovalo čisté zahraničné zadlženie všetkých oblastí hospodárstva na Cypre stav -20,812 miliardy eur a tým obrovských -126,9% odhadovaného HDP pre rok 2013!

Hospodárstva ako toto, ktoré majú čistý zahraničný dlh vo výške 100% HDP a viac, sú v princípe stratené a de facto zbankrotované.

NIIP sa skladá z čistých zahraničných aktív všetkých sektorov hospodárstva, ako aj verejného rozpočtu, domácností a nefinančných inštitúcií, Monetary Financial Institutions (MFIs – bankový systém) a cyperskej centrálnej banky. NIIP reflektuje saldo zahraničných záväzkov a zahraničných aktív a tým finančnú situáciu všetkých sektorov hospodárstva krajiny a následne vykazuje čisté zahraničné aktíva alebo čisté zahraničné pasíva. Zmeny v salde spôsobuje výkonnostná bilancia, ale aj zmena vo finančných aktívach a finančných záväzkoch.

Cyprus: Vývoj čistého zahraničného zadlženia (NIIP) v % HDP

Vývoj zahraničného zadlženia Cypru v % HDP

Vývoj čistého zahraničného zadlženia (Net International Investment Position / NIIP) Cypru v percentách nominálneho HDP od 2002 do 2012, vrátane Q1 2013. V Q1 2013 predstavovalo čisté zahraničné zadlženie Cypru -126,9% odhadovaného HDP pre rok 2013.

A na Cypre ešte skutočná “záchrana“ len začína. Na jej konci však nebudeme vidieť krajinu schopnú splácať svoje dlhy, ale krajinu rozbitú, v ktorej zúria sociálne nepokoje a ktorej hospodárstvo balansuje na absolútnom dne.

Aj Cyprus bol jednoznačne nevhodný kandidát pre euro Odrezanie dlhu pri gréckych dlhopisoch stálo totiž cyperské banky a pokrivený hospodársky model Cypru hlavu.

„V podstate v bankrote“ nie je len nejaké subjektívne tvrdenie. Nezávisle od vývoja NIIP totiž ohodnotila úverovú schopnosť krajiny ako obmedzenú aj ratingová agentúra FITCH (RD, Restricted Default), pričom predtým sa rating krajiny nachádzal na tzv. odpadovej úrovni CCC, len jednu úroveň nad D, čo znamená platobná neschopnosť. Cyprus začal 27.06.2013 vymieňať krátkodobé dlhopisy vo výške jednej miliardy eur za dlhodobé. Keďže vlastníci týchto dlhopisov musia na splatenie svojich peňazí čakať, bolo toto znevýhodnenie veriteľov označené agentúrou FITCH ako platobný výpadok. Konsolidovaný hrubý štátny dlh Cypru sa na konci roku 2012 nachádzal na úrovni 15,350 miliardy eur a mohol so záchranou bánk a cyperským záchranným balíkom v roku 2013 naďalej silno rásť do výšky.

Konsolidovaný hrubý dlh Cypru v miliardách eur

Hrubý verejný dlh Cypru

Vývoj hrubého verejného dlhu Cypru od Q1 2000 do Q4 2012 v miliardách eur.

FITCH pochybuje, že hrubý verejný dlh Cypru narastie do roku 2015 „len” na úroveň 126% nominálneho HDP. Recesia by sa mohla totiž prehlbovať ešte viac a trvať dlhšie, ako EU a MMF očakáva. Taká je vlastne skúsenosť aj s inými záchrannými programami v eurozóne, čo by malo pre dynamiku vývoja dlhu na Cypre priame a nepriame následky.

Zdroj dát:
1. http://www.centralbank.gov.cy/nqcontent.cfm?a_id=10905
2. http://www.cystat.gov.cy/mof/cystat/statistics.nsf/All/2F8F6D454BCD59BAC22579
C6003631DC/$file/NATIONAL_ACCOUNTS-A95_12-EL-200313.xls?OpenElement

Ak máte otázky na R. Sulíka, napíšte mu na mail richard@oldweb-sulik.sk.

Autor článku Richard Sulík

Poslanec Európskeho parlamentu, slovenský politik, zakladateľ a predseda pravicovo-liberálnej strany Sloboda a Solidarita. Spoluautor slovenskej daňovej reformy. Bývalý poradca ministrov financií a bývalý predseda NRSR.

Komentáre

 1. Peter says

  Ahoj Richard (budem Ti v ramci netikety tykat, snad sa neurazis),

  Az tak velmi sa ekonomike nerozumiem, ale myslim, ze dokazem pochopit zaujmove vazby, ak mi ich niekto odkryje.

  Preto mam 2 otazky:

  1. V com spocivalo pokryvenie hospodarskeho modelu Cypru?
  2. Koho konkretne je toto vsetko mocensky zaujem?

  K 2. upresnim. Neverim, ze dnesna situacia v EU a Eurozone (a vobec vo svete) je len dielo nahody. Len sa akosi neviem zorientovat, ze koho presne je to mocensky zaujem. Niekto sa snazi vymyt mozgy europanom rovnako, ako ich maju vymyte americania a snazi sa podmanit si nas a vovliect nas do svojho jarma dlhov a nedostatku.

  Pritom, Ty to Richard musis vediet najlepsie, penazi je v krajinach dost. Aj v nasej kase ich je stale dost. Dokonca aj pri tak mizernom vybere dani, aky u nas je. Len u nas ide do korupcie hadam aj 60 % rozpoctu a to je trosku vela. Do 30 % by bolo este udrzatelne, si myslim.

  Chcem teda zistit, kto nas manipuluje tymto smerom (a nie len Smerom), kto umelo vyraba chudobu, krizu, problemy, konflikty a najma preco.

  Da sa voci tomu este branit a zvratit to?

  A nech som kludne oznacovany za konspiratora. To som bol aj pred rokom, ked som tvrdil, ze Google, FB, Skype a pod. su len spehovacie nastroje FBI a CIA, ze ich prevadzku si objednava vlada USA. Aj vtedy sa mi vsevediaci mudrlanti smiali…